запитване по чл.45 от ЗДДС

ОТНОСНО: запитване по чл.45 от ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” – …. постъпи писмено запитване с вх. № …/ 04.07.2011 г. от
– частен съдебен изпълнител, относно прилагането на чл.45 от ЗДДС. Изложена е следната фактическа обстановка:
В хода на дейността на частните съдебни изпълнители зачестяват случаите, при които се извършва публична продан на поземлени имоти, бивши земеделски земи, при които съдебният изпълнител следва да начисли и да събере ДДС за извършените продажби.
Често се случвало изпълнението да е насочено върху поземлени имоти – бивши ниви, за които е извършена процедура по промяна на предназначението. В една част от случаите е изготвен ПРЗ/план за регулация и застрояване/, при което се изготвяплан за регулация на улици и поземлени имоти и за режим на застрояване. В друга част от случаите за имотите се изготвя само ПЗ/план за застрояване/, при което за имотите се установява устройствена зона с определяне на плътност и интензивност на застрояване, но не се извършва улична и дворищна регулация.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли да бъде начисляван ДДС при публична продан на незастроени поземлени имоти, намиращи се извън регулационните граници на населените места, за които имоти е налице одобрен план за застрояване и е извършена промяна на предназначението им?
2.При наличие на текста на чл.45, ал.5, т.1 от ЗДДС, който препраща към легалната дефиниция на понятието „урегулиран поземлен имот”, съдържаща се в §5, т.11 от ДР на ЗУТ следва ли да бъде ограничено приложението на цитираната разпоредба само до случаите, при които е налице одобрен ПУП – ПРЗ за имота,тъй като само в този случай е налице поземлен имот, за който с ПУП са определени граници, достъп до улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство?
Предвид изложената фактическа обстановка и обстоятелството, че става въпрос за различни хипотези, възникнали в практиката на частния съдебен изпълнител при извършване на публична продан на поземлени имоти, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
В ЗДДС режимът на облагането на доставката на стоки или услуги при публичната продан е регламентиран в Глава четиринадесета “Специфични случаи на доставки“ и е приложим единствено в случаите, когато когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по ЗДДС лице.
Следва да се има предвид, че на облагане с ДДС подлежат само продажбите на стоки или имоти, които биха били предмет на облагаеми доставки по смисъла на чл. 12 от същия закон в случаите на обикновена продажба. В този смисъл, не се облагат с данък върху добавената стойност принудителни продажби на стоки, които са предмет на освободена доставка по чл.45, ал.1 от ЗДДС. На основание чл. 45, ал. 1 от ЗДДС, освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда.
Изключение от посочените като освободени доставки, свързани със земя и сгради, ще е налице, ако предмет на доставката е УПИ – чл. 45, ал. 5, т. 1 от ЗДДС. Прехвърлянето на право на собственост върху урегулиран поземлен имот по смисъла на ЗУТ, с изключение на прилежащия терен към сгради, които не са нови, е предмет на облагаема доставка. Данъчната основа се определя по реда на чл. 131, ал. 2 от ЗДДС каточл. 27от закона не се прилага. В тези случаи се приема, че в продажната цена е включен данъкът, като той заедно с продажната цена се превежда /плаща/ от получателя /купувача/ на публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор.
В ЗДДС липсва легална дефиниция на урегулиран поземлен имот/УПИ/ и законът препраща към легалната дефиниция за УПИ в ЗУТ: “урегулиран поземлен имот или урегулиран имот е поземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени граници, достъп от улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство“ /§5, т. 11 от ДР на ЗУТ/.
От дефиницията е видно, че за да бъде определен един поземлен имот като урегулиран, на първо място е необходимо наличието на подробен устройствен план,в който същият да фигурира с посочените характеристики. Същите са дадени алтернативно, а не кумулативно. Посочените в писменото запитване ПРЗ/план за регулация и застрояване/ и ПЗ/план за застрояване/ са видовеПУП съгласно чл.110, ал.1 от ЗУТ. Но дефиницията в §5, т. 11 от ДР на ЗУТ не прави каквото и да е разграничение за видове ПУП, а в текста се казва „подробен устройствен план”, тоест законодателят е обединилвсички възможности с един общ израз.
От друга страна в случаите, в които в представената документация във връзка с публичната продан няма изрично посочване дали даден имот представлява урегулиран поземлен имот/УПИ/, но има данни да се счете, че същият представлява УПИ, с цел превантивно спазване на ЗДДС е необходимо е да бъде изискана информация за вида на имота от техническата служба към съответната общинска /районна/ администрация, както и за момента, към който имотът е придобил такъв статут.
Следва да имате предвид, че в писмо изх.№ 91-00-261/ 04.09.2007 г. на ЦУ на НАП – раздел А, изчерпателно са разгледани освободените доставки по чл. 45 от ЗДДС. Същото може да намерите в интернет страницата на НАП.

Scroll to Top