запитване по ЗДДС

ОТНОСНО: запитване по ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” –….. постъпи писмено запитване с вх. № …./ 08.08.2011 г. от
, относно прилагането на ЗДДС. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството е получател на стока по фактура от 30.05.2011г. с доставчик – словенска фирма, регистрирана по ДДС. Стоката, предмет на това придобиване е натоварена от склад на доставчика на 01.06.2011г. от нает от купувача превозвач.
Шофьорът, съгласно установеното време за почивка спира на паркинг в Будапеща. Сутринта е установена кражба на част от товара и е съставен протокол – на 02.06.2011г. от полицейски служители в Унгария. Останалата част от стоката пристига в гр.Пловдив на 06.06.2011г. На разтоварването присъства служител на «Булгарконтрола» АД и е съставен авариен протокол от 10.06.2011г. с точно описание на липсващите стоки по количества, видове и стойност.
Поставени са следните въпроси:
Трябва ли да се начисли ДДС с протокол на установената липсваща стока, при условие, че същата не е пристигнала в България? На какво основание?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 13,ал. 1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване, по смисъла на чл. 62, ал. 1 от ЗДДС е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната.
В същото време, в ал. 2 на същия член е разгледано изключение от горната хипотеза.Независимо, че стоката не е пристигнала на територията на страната, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната.
В този смисъл, за Вас, като получател по доставката от словенската фирма – ВОП, осъществена под ДДС номера Ви, издаден в страната, възниква задължение за начисляване на данък предвид разпоредбите на чл. 84 от ЗДДС и издаване на протокол по чл. 117, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
За така придобитата стока ще е налице право на приспадане на данъчен кредит по смисъла на чл. 69 и чл. 71, т. 5 от ЗДДС.
Съгласно чл. 79, ал. 3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. Корекцията се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол, който се отразява в дневника за продажбите и справката-декларация за този данъчен период- чл. 79, ал. 4 от ЗДДС.
Следва да се има предвид, че закона е предвидил някои изключения от горната разпоредба.
По смисъла на чл. 80, ал. 2, т.1 и т.2 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. 3 от закона не се извършват при:
– унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима силаи
– унищожаване, липса или брак, причинени от аварии или катастрофи, за които лицето може да докаже, че не са причинени по негова вина.
За доказателства при горните хипотези могат да послужат документи, издадени от компетентни органи. Доказателствата подлежат на преценка и анализ от органите по приходите при извършване на последваща ревизия или проверка.
Считаме, че във Вашия случай, условията на чл. 80, ал. 2, т. 1 и т. 2 от ЗДДС не саналице и за Вас възниква задължение за извършване на корекция по реда на чл. 79, ал. 3 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар