запитване по ЗДДС

ОТНОСНО: запитване по ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” – ………………….. постъпи писмено запитване с вх. № …/ 18.05.2011 г., относно прилагането на ЗДДС. Изложена е следната фактическа обстановка:
ПГМЕТ «……….» – гр………… е партньор по проект на турското училище Индустриално техническа професионална гимназия от гр……………, която е водещ партньор в съвместен проект № 2007 СВ 16 IPO 008-2009-1-73 по програма за трансгранично сътрудничество Инструмент за предприсъединителна помощ България – Турция 2007г. – 2013г., одобрена от Комисията на 20.12.2007г. с референтен № на програма CCI 2007 CB 16 IPO 008. Управляващ орган е Министерството на регионалното развитие и благоустройство – МРРБ. Проектът възлиза на 539 000 евро. Като бенефициенти на безвъзмездната финансова помощ, всяко от двете училища има отделен бюджет, който е заложен в проекта.
Гимназията е регистрирано по ЗДДС лице. Към училището има регистриран Център за професионално обучение и се извършва платено обучение за възрастни.
С писмото е поискано разясняване на режима по чл.173, ал.1 от ЗДДС и възможно ли е гимназията да се възползва от него, както и дали е налице възстановим ДДС.
Предвид изложената фактическа обстановкаи съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.173, ал.1 от ЗДДС, за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.
По смисъла на ал.2 от същия член, за прилагането на нулевата ставка доставчикът е длъжен писмено да поиска становище от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за основанието за освобождаването. Към искането се прилагат документите, доказващи основанието за прилагане на освобождаването, определени с правилника за прилагане на закона.
В чл.107 от ППЗДДС е регламентиран редът във връзка с освобождаването от ДДС. За доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.
Регистрираното по закона лице – основен изпълнител по договора, подава писмено искане за потвърждаване наличието на основание за прилагане на режима по чл. 173, ал. 1 от закона до ТД на НАП – София.
Искането трябва да съдържа:
1. наименование, дата на обнародване, дата на влизане в сила на международния договор, спогодба, споразумение, конвенция или др., в които е предвидено освобождаване на облагаеми доставки от данък върху добавената стойност или от данък, налог или вземане с еквивалентен на косвен данък ефект;
2. наименование на програмата или проекта, във връзка с които се осъществяват доставките, за които се иска потвърждаване на наличието на основанията за ползване на режима по чл. 173, ал. 1 от закона.
3. заверено от основния изпълнител копие на договора, сключен в изпълнение на програма или проект по т. 2, съгласно който данъчно задълженото лице е основен изпълнител, а възложител или получател е координиращият орган;
4. наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер и идентификационен номер по ДДС на лицето – основен изпълнител по договора по т. 3;
5. наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер на координиращия орган по т. 3, а когато същият е чуждестранно лице – наименование, седалище и адрес на управление.
В 14-дневен срок от получаване на искането, ТД на НАП – София, изпраща до регистрираното лице потвърждение, че са налице основания за ползване на режима по чл. 173, ал. 1 от закона.
Основен изпълнителе лице, което е доставчик на стоки и/или услуги по договора, по който координиращият орган е възложител. Нулевата ставка по чл. 173, ал. 1 от закона се допуска само по отношение на доставки, извършени от основния изпълнител.
Предвид горното, ако гимназията е основен изпълнител по договор, сключен в изпълнение на ратифициран и обнародван по съответния ред международен договор, спогодба, споразумение, конвенция иди други подобни, по които Република България е страна, в който е предвидено освобождаване от данък върху добавената стойност за доставките, на основание чл.173, ал.1 от ЗДДС, би била приложима нулева ставка на данъка за извършените доставки, като е необходимо и писмено потвърждение от ТД на НАП – София.
Относно третирането на ДДСпри изпълнение на проекти по Оперативните програми е издадено Указание на Министерството на финансите № 91-00-502/27.08.2007г. на основание §6 от ПЗР от Постановление № 62 наМС от 21.03.2007г., с което са приети правила за допустимост на разходите по оперативни програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС.С § 1, т.1 от ДР на постановлението е въведено понятието „възстановим ДДС” – това е сумата на платения данък върху добавената стойност, която регистрираното по реда на ЗДДС лице има право да приспадне от задълженията си по този закон, включително когато, като е имало това право, не го е упражнило.
Съгласно т.12.3.1 от горецитираното указание невъзстановим данък (допустим разход за финансиране от Оперативните програми) е налице, когато стоките и услугите, финансирани по Оперативната програма са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта от ЗДДС, за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
Гимназията извършва освободени доставки по глава четвърта от ЗДДС – по чл. 41.
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от ЗДДС. Съгласно чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
В този смисъл, считаме, че за стоките и услугите, свързани с освободените доставки, данъкът върху добавената стойност се явява невъзстановим данък.

Оценете статията

Вашият коментар