запитване по ЗДДС

ОТНОСНО: запитване по ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи писмено запитване с вх. №…./ 25.05.2011 г., относно прилагането на ЗДДС. Изложена е следната фактическа обстановка:
С Ревизионен доклад на дружеството е отказано правото на приспадане на данъчен кредит по фактура за закупена стока. Същата е заведена по сметка 304 и следва да бъде продадена на купувач, който е регистриран по ДДС и ще му се издаде фактура с начислено ДДС.
Поставен е следният въпрос:
Следва ли ДДС-то по тази фактура, която ще се издаде на клиента, да се разчете с бюджета, при положение че е отказано възстановяването за покупката на същата стока, независимо, че ДДС за покупката е платено на доставчика и последният го е разчел с бюджета.
Предвид изложената фактическа обстановкаи съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока по смисъла на чл. 6, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната.
В този смисъл, при доставката – продажбата на стока на Вашия клиент, предвид факта, че Вие като доставчик сте регистрирано по ЗДДС лице, имате задължение да издадете фактура и да начислите данък.
Съгласно чл.113, ал.4 от ЗДДС, фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
Начисляването на данъка се извършва съгласно нормите на чл.86 от ЗДДС.Регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ – фактура, в който посочи данъка на отделен ред,
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период,
3. посочи документа по т. 1 – фактурата, в дневника за продажби за съответния данъчен период.
Така начисленото ДДС при доставката на стока е дължимо към бюджета, предвид разпоредбите на чл.89 от ЗДДС.
Предвид гореизложеното и независимо от обстоятелството, че за коментираната стока при ревизия е отказано правото на приспадане на данъчен кредит /в писменото запитване не е посочено основанието за отказа/, при продажбата й за Вас са приложими общите норми на закона и данъкът е дължим.

Оценете статията

Вашият коментар