Извършвани дейности със стопански и нестопански характер и тяхното данъчно третиране

Относно: Извършвани дейности със стопански и нестопански характер и тяхното данъчно третиране
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……/26.08.2014г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомяваме:
Представена фактическа обстановка:
Сдружение „Футболен клуб …….” е юридическо лице с нестопанска цел, учредено в обществена полза.
През месец февруари 2014 г. сдружението е регистрирано по ЗДДС на основание чл. 100, ал. 1 от ЗДДС.
ФК е член на Българския Футболен Съюз /БФС/. Сдружението е учредено съобразно нормативните документи и изискванията на Закона за физическото възпитание и спорта /ЗФВС/ и Устава на БФС.
Съгласно Устава на ФК сдружението има за цел:
1. Да утвърждава и развива физическата култура и спорта сред активното население чрез практикуване на любителски и аматьорски футбол.
2. Да извършва подбор и начална спортна подготовка за оформяне в специализирани звена израстването на високо класни футболисти.
3. Да се грижи за възпитанието и развитието на състезателите.
4. Да изготвя изпълнението на националните програми за развитие на футбола.
5. Да приема финансова, материална и организационна помощ от държавата, общините, обществени организации, търговски дружества и други лица за развитието на футбола.
6. ФК организира подготовката и участието на своите отбори в състезания и турнири включени в изискванията на спортния календар на БФС.
7. То поддържа – техническата база, инфраструктурата, отговарящи на изискванията и критериите на БФС за практикуване на играта футбол.
8. Сдружението изгражда и разширява съществуващата и друга материална база за подготовка на отборите си, както и за необходимата екипировка за тренировъчни занимания и състезания.
9. Води на отчет всички свои футболисти, следи за тяхното развитие и използва документите на БФС при преминаването им в други клубове и в професионалния футбол.
10. Приема вътрешни актове, със които се уреждат статута на ФК, състезателите, треньорите и помощния персонал.?
Сдружението набира своите средства от следните източници:
1. Членски внос.
2. Дарения от членове, както и дарения и завещания от български и чуждестранни физически и юридически лица, завещания, права на интелектуална собственост и спонсорство.
3. Приходи от имуществото на сдружението.
4. Целеви средства – субсидии от компетентните органи в областта на спорта.
5. Постъпления от реклама, телевизионни и радио предавания на състезания по футбол, включени в спортния календар.
6. От трансфер на състезатели преминаващи в ПФК.
7. Възмездно или безвъзмездно придобиване на имущества по всеки законен начин, както и други източници, които не са забранени от закона.
Всички приходи на сдружението, в това число и реализираната печалба се разходват за постигане на целите посочени в Устава и за покриване на разходите, във връзка с осъществяването на тази дейност. Получените средства се изразходват изцяло за финансирането на дейността на ФК за спортна дейност и в обществена полза, за изпълнение държавната политика за физическото развитие на нацията, за преодоляване на насилието по време на състезания по терените и трибуните, за възпитание на морални добродетели сред подрастващите и предпазването им от опиум и наркотични вещества.
Дейностите, които ФК извършва са:
1. Във връзка с участието в „Югоизточна В футболна група”, сдружението организира футболни мачове. Ще се извършва продажба на билети за вход, които са отпечатани по реда и начина на НУРОКЦК. Номиналната им стойност е 2 /два/ лева.
2. Сдружението събира такса за проведените тренировки на състезателите в отбора.
3. На оградата на стадиона са поставени метални конструкции, върху които могат да се поставят рекламни пана. Сдружението има сключен договор за реклама за отдаване под наем на тези конструкции.
Във връзка с гореизложеното, са поставени следните въпроси:
1. С какъв характер са тези три дейности – с нестопански или стопански характер?
2. Какво ще е тяхното данъчно третиране, съгласно ЗДДС?
3. Облагаеми или освободени ще са услугите свързани с организирането на футболните мачове?
4. В случай, че са облагаеми по ЗДДС данъкът върху добавената стойност от продажбата на билети, включен ли е в номиналната стойност на билета?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба за 2014г., изразявам следното становище:
По първи въпрос:
За да се определи една дейност като нестопанска, същата следва да е изцяло съобразена и да отговаря на изискванията на чл. 3 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел /ЗЮЛНЦ/. Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗЮЛНЦ юридическите лица с нестопанска цел определят свободно средствата за постигане на техните цели. Въпреки, че естеството на целта, за осъществяването на която се създават тези лица е нестопанска, предвид чл. 3, ал. 3 от ЗЮЛНЦ същите могат да извършват допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната им дейност, като използват приходите за постигане на определените в устава или учредителния акт цели. Извършването на стопанска дейност и нейният предмет са регламентирани с чл. 3, ал. 2-6 от закона.
Предвид горното, макар и да не са търговци по своя статут, юридическите лица с нестопанска цел, са данъчно задължени на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 1, т. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ в случаите, когато извършват сделки по чл. 1 от Търговския закон /ТЗ/, както и когато отдават под наем движимо и недвижимо имущество.
Изброяването на сделките в чл. 1, ал. 1 от ТЗ е неизчерпателно, особено по отношение на услугите, визирани в т. 13 на същата разпоредба. За да се определи една дейност, осъществявана от юридическо лице с нестопанска цел, като търговска/стопанска, тя следва да отговаря на следните критерии:
• дейността да се извършва по занятие, да е източник на постоянен, регулярен доход и дейността да се осъществява с цел печалба /не е необходимо печалбата фактически да е реализирана/ или дейността да се осъществява в частен интерес на юридическото лице;
• цените на предоставените услуги или стоки да се формират на пазарен принцип.
Във връзка с гореизложеното, при преценка на данъчното третиране на извършваната от сдружението стопанска дейност, следва да се има предвид, че ако тази дейност отговаря на посочените по-горе критерии, печалбите от нея подлежат на облагане с корпоративен данък по реда на част втора от ЗКПО.
В конкретния случай, приходите:
-от такси за проведени тренировки на състезатели, които събира сдружението;
-от продажба на билети за вход при организирани от сдружението мачове и
– от отдаване под наем на имущество с рекламна цел, са приходи от стопанска дейност.
При формиране на данъчния финансов резултат е приложима разпоредбата на чл. 30 от ЗКПО, която регламентира признаването за данъчни цели на част от неразпределяемите разходи на юридически лица с нестопанска цел. По смисъла на § 1, т. 17, б.“б“ от ДР на ЗКПО “неразпределяеми разходи“ са всички разходи за продажби, административни, финансови и извънредни разходи, които не се отнасят само към определена дейност и са свързани с осъществяване на дейност подлежаща на облагане с корпоративен данък, извършвана от юридически лица с нестопанска цел. Съгласно чл. 30, ал. 1 от ЗКПО счетоводно отчетените неразпределяеми разходи, съответстващи на дейността, подлежаща на облагане с корпоративен данък, на юридически лица с нестопанска цел, не се признават за данъчни цели.
За данъчни цели се признава частта от неразпределяемите разходи, определена, като общият размер на неразпределяемите разходи се умножи по съотношението между приходите от дейността, подлежаща на облагане с корпоративен данък, и всички приходи на юридическото лице с нестопанска цел /чл. 30, ал. 2 от ЗКПО/.
Според регламента на чл. 92, ал. 1 от ЗКПО годишна данъчна декларация за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък подават задължените лица, които се облагат с корпоративен данък. Местните юридически лица, които не са търговци /сдруженията с нестопанска цел/, подават декларация по чл. 92 от ЗКПО, само в случаите, когато осъществяват сделки по чл. 1 от ТЗ и/или отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество и/или са данъчно задължени за данък върху разходите по чл. 204, ал. 2 от ЗКПО свързани със социални придобивки в натура.
По въпросите свързани с прилагането на ЗДДС отговор ще бъде даден след съгласуване на становището по поставените въпроси с на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар