запитване по ЗДДС

ОТНОСНО: запитване по ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи писмено запитване с вх. № …/ 20.06.2011 г., относно прилагането на ЗДДС.
Във връзка със започване на дейност по отдаване под наем на леки автомобили от регистрирано по ЗДДС лице са поставени следните въпроси:
1.При закупуване на автомобили от държави членки на Европейския съюз, има ли право дружеството на данъчен кредит.
2.При придобиването на автомобилите следва ли да се внесе ефективно ДДС.
3.Има ли право на данъчен кредит дружеството за зареждане на автомобилите с гориво.
Предвид изложената фактическа обстановкаи съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.69, ал.1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне:
1. данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави,
2. начисления данък при внос на стоки,
3. изискуемия от него данък като платец по глава осма.
В същото време, в чл 70, ал.1 на ЗДДС са посочени ограничителни условия във връзка с правото на приспадане на данъчен кредит. По смисъла на т.4 и т.5 на горната норма, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
– е придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил,
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства посочени по-горе, както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с тези превозни средства.
От друга страна, съгласно чл.70, ал.2 от ЗДДС, тези ограничителни условия не се прилагат, когато:
– тези превозните средства се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на тези превозни средства.
Предвид гореизложеното, за закупените от дружеството превозни средства, както и за стоките и услугите свързани с тяхната поддръжка,ограниченията предвидени в чл.70, ал.1, т.4 и т.5 по отношение правото на приспадане на данъчен кредит не намират приложение само ако същите се използват единствено за отдаване под наем. В този случай правото на данъчен кредит възниква и се упражнява по общия ред на закона.
При закупуване на автомобилите от държава членка на Европейския съюз от регистрирано по ДДС лице, което прилага общия ред, за Вас ще е налице вътреобщностно придобиване. При осъществяване на вътреобщностно придобиване следва да се съобразят следните разпоредби на ЗДДС – чл.13, чл.84, чл.117 и чл.86.
По смисъла на чл.84 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
Регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, съгласно разпоредбите на чл.86, ал.1 от закона като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията за този данъчен период;
3. посочи данъчния документ в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
За начисления данък при ВОП, правото на данъчен кредит ще възникне съгласно нормата на чл.69, ал.1, т.3 от ЗДДС. Когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, същото има право да приспадне изискуемия от него данък като платец по глава Осма.

Оценете статията

Вашият коментар