запитване по ЗДДС и ЗКПО

ОТНОСНО: запитване по ЗДДС и ЗКПО
В Дирекция ”ОУИ” –……..постъпи писмено запитване с вх. № …../ 22.08.2011г.от Професионална гимназия по ветеринарна медицина……. Изложена е следната фактическа обстановка:
Гимназията е държавно училище, финансирано от МЗХ. Има общежитие, в което са настанени само ученици на гимназията, имащи право на това по силата на ПМС № 207/ 1994г. Министърът на земеделието и храните със заповед е дал правомощия на директора сам да определя сумата на наема за ползване на общежитието.
Поставени са следните въпроси:
1.Наемът за ползване на общежитие от учениците облагаема сделка ли е по ЗДДС и трябва ли да се включва в облагаемия оборот на училището при определяне на допустимия праг от 50 000 лв. за задължителна регистрация по ЗДДС?
2.Осигуряване на общежитие за учениците счита ли се за стопанска дейност, след като наема се определя от директора, а не от министъра на земеделието и храните като ПРБК? И в тази връзка, сумата събрана от учениците за ползване на общежитие облага ли се с данък върху приходите от стопанска дейност по ЗКПО?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
Отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец е освободена доставка /чл. 45, ал. 4 от ЗДДС/.
Облагаеми доставки са настаняване в хотели, мотели, вилни и туристически селища, самостоятелни стаи или къщи, бунгала, къмпинги, хижи, туристически спални, странноприемници, ханове, пансиони, караванни паркове, ваканционни лагери, почивни станции, балнеоложки центрове и санаториални комплекси, включително, когато получател на услугата е физическо лице /чл. 45, ал.6, във връзка с ал. 4 от ЗДДС/.
Доколкото в случая Вие не попадате в изключението на чл. 45, ал. 6 от ЗДДС, отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец, е освободена доставка.
Следва да се има предвид, че основният режим на доставките по чл. 45, ал. 1, 3 и 4 от ЗДДС е “освободена доставка“. Поради това, когато едно лице осъществи такива доставки преди датата на регистрацията си по ЗДДС, същите не формират по отношение на него облагаем оборот.
Правото на избор освободените доставки по чл. 45, ал. 1, 3 и 4 от ЗДДС да бъдат облагаеми може да се упражни от регистрирано по ЗДДС лице по повод конкретна доставка, осъществена в това му качество.
По втори въпрос:
Съгласно чл.1, т.7 от Закона за корпоративното и подоходно облагане /ЗКПО/ обект на облагане с данък са приходите от сделки по чл.1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество на бюджетните предприятия.
По смисъла на § 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетовоството“бюджетни предприятия“ са държавните и общинските органи, техните структурни единици и всички икономически обособени лица, прилагащи бюджети, бюджетни сметки, извънбюджетни сметки и фондове по смисъла на Закона за устройството на държавния бюджет и Закона за общинските бюджети, както и държавните фондове и институции по задължителното обществено, здравно и друго осигуряване, държавните висши училища, Българската академия на науките, Българската национална телевизия, Българското национално радио и други лица и структурни единици, чиито сметки и операции се включват от Министерството на финансите в консолидираната фискална програма.
На основание чл.248 от ЗКПО, приходите на бюджетните предприятия от сделки по чл.1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество, се облагат с данък върху приходите по реда на глава тридесет и трета на ЗКПО.
Следователно, получаваните от Вашето училище приходи от наем за ползване на общежитието от учениците се облагат с корпоративен данък. Данъчната ставка е определена в чл.250, ал.1 от ЗКПО и е в размер на 3 на сто.
Данъчната основа за определяне на данъка върху приходите е месечна и годишна /чл.249, ал.1 ЗКПО/.
Съгласно чл.249, ал.2 от ЗКПО месечната данъчна основа са приходите на бюджетното предприятие от сделки по чл.1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество, начислени през съответния месец.
Годишната данъчна основа са приходите на бюджетното предприятие от сделки по чл.1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество, начислени през съответната година /чл.249, ал.3 ЗКПО/.
На основание чл.253, ал.1 от ЗКПО данъкът върху приходите, определен върху месечната данъчна основа, се внася от бюджетните предприятия до 15-то число на месеца, следващ месеца на начисляване на прихода.
Когато сумата от месечните данъчни основи за годината е по-малка от годишната данъчна основа, дължимият данък се внася до 31 март на следващата година /чл.253, ал.2 ЗКПО/.
Съгласно чл.253, ал.3 от ЗКПО, когато сумата от месечните данъчни основи за годината е по-голяма от годишната данъчна основа, надвнесеният данък може да се приспада от дължимите данъци върху приходите след подаване на годишната данъчна декларация.
Нормата на чл.252, ал.1 от ЗКПО регламентира, че когато подлежат на облагане с данък върху приходите за съответната година, бюджетните предприятия подават годишна данъчна декларация по образец до 31 март на следващата година. С годишната данъчна декларация се подава и годишен отчет за дейността /чл.252, ал.2 ЗКПО/.

Оценете статията

Вашият коментар