Запитване с вх. № 24-34-918/ 14.12.2007г. по описа на ЦУ на НАП

Изх. № 24-34-918
Дата: 01.02 .2008 г.
Относно: Запитване с вх. № 24-34-918/ 14.12.2007г. по описа на ЦУ на НАП
В отговор на изпратено от ……………….. запитване изразяваме следното становище:
Фактическа обстановка:
С Протокол № …… от 26.09.2007г. на ТД …….. е извършена проверка във връзка с несъответствия между декларирани данни ВОП и получена информация за осъществени доставки от ЕС. При извършена проверка на данъчни основи на вътреобщностни придобивания /ВОП/ в дневника за продажби-по периоди, по декларирани ВОП – не са отразени идентификационни номера за целите на ДДС на доставчиците.
При извършена проверка в счетоводството на проверяваното лице е установено, че за периода от 01.01.07г. до 31.03.2007г. са осъществени ВОП от Словакия, Румъния, Германия, и Гърция със описани номера на доставчиците. От представената справка на отдел „ИТ“ при ТД ….. няма данни за доставки от Словакия, Германия и Гърция.
В запитването е поставен въпрос, който не изисква методическо указание, и който е извън компетентността на отдел „ДОП”, поради което изложеното становище е принципно.
Един от основните принципи, заложен в областта на косвеното облагане е принципът на облагане в „държава на местоназначението“ на вътреобщностните доставки. Вследствие на този принцип при много от доставките на вътреобщностната търговия, облагането с данък добавена стойност следва потреблението на стоките и услугите и се извършва в държавата – членка, където те се доставят, т.е. възлагат се задълженията за начисляване на данъка от получателя на доставката. Той дължи данъка в размера и условията на държавата-членка, където е регистриран за целите на облагането. Данъкът се начислява с протокол и се посочва в справката – декларация за съответния данъчен период. Доставчикът, от своя страна, не начислява данък за доставката си, но я декларира в VIES- декларацията си. Съпоставката на данните от двата документа дава възможност на данъчните администрации на страните членки да проверяват и потвърждават данните декларирани от данъчно задължените лица, независимо от данните посочени от тези лица
1
в справките им декларации за ДДС, и в дневниците им за отразени документи в отчетните регистри, когато същите грешки са установени след покупки и продажби. Освен това VIES- декларацията дава възможност да се проверява валидността на данъчните идентификационни номера по ДДС на участниците в търговския обмен при вътреобщностната търговия.
Относно начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени декларации и VIES-декларации вследствие на неотразени или неправилно изтичане на срока за подаване на декларации има Писмо изх .№ 24-32-67 ОТ 18.04.2007г. на МФ и НАП относно: приложението на чл.126, ал.З от ЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар