Запитване за определяне на приложимото законодателство в сферата на социалната сигурност и прилагането на данъчното законодателство

Изх. № 26-Ф-77
Дата:28.12.2011 год.
Регламент (ЕО) № 883/2004, чл. 11, § 3, буква а);
ЗДДФЛ, чл. 8, ал.
Относно: Запитване за определяне на приложимото законодателство в сферата на социалната сигурност и прилагането на данъчното законодателство
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 26-Ф-77 от 17.11.2011г. по описа нана Националната агенция за приходите, Ви уведомявам за следното:
По отношение на лицата, граждани на държави-членки на Европейския съюз, които осъществяват трудова дейност, упражнявайки правото си на свободно движение в рамките на ЕС, се прилагат Регламент № (ЕО) 883/2004 за координация на системите за социална сигурност и Регламент (ЕО) 987/09 за установяване на процедура за прилагането наРегламент № (ЕО) 883/2004.
Разпоредбите, регламентиращи правилата за определяне на приложимото законодателство, се съдържат в Дял II на Регламент № (ЕО) 883/2004. Тези правила имат приоритет над разпоредбите на националното законодателство на съответната държава-членка по отношение на това, къде трябва да бъде осигурено едно лице.
С оглед правилното определяне на приложимото право спрямо лицата е необходимо да се проучат действителните обстоятелства във всеки отделен случай. От особено значение е дали лицето има статут на наето или на самостоятелно заето лице, дали упражнява трудова дейност едновременно на територията на две или повече държави-членки, на територията на коя държава-членка полага труд и в коя пребивава.
В писменото запитване няма данни относно това, дали лицето, наето от представляваното от Вас дружество, осъществява трудова дейност на територията на други държави-членки и респективно дали това е дейност като заето и/или самостоятелно заето лице.
Ако наетото от Вас лице упражнява дейност само на основание сключен с Вас договор на територията на Федерална Република Германия, то спрямо него ще намери приложение разпоредбата на чл. 11, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕО) № 883/2004. Съгласно цитираната правна норма, спрямо лице, осъществяващо дейност като заето или като самостоятелно заето лице в една държава–членка, се прилага законодателството на тази държава-членка. При тази хипотеза за наетото лице ще бъде приложимо немското законодателството в сферата на социалната сигурност. В случаите, когато е приложима разпоредбата на чл. 11, параграф 3 от Регламент (ЕО)№ 883/2004, не се издава формуляр А1 „Удостоверение относно законодателството в областта на социалната сигурност”.
Ако лицето упражнява трудова дейност като заето или самостоятелно заето лице на територията на други държави-членки, то тогава могат да възникнат различни хипотези, спрямо които се прилагат разпоредбите на чл. 13 от Регламент (ЕО)
№ 883/2004.
Повече информация относно определяне на приложимото законодателство за лицата, упражняващи трудова дейност в рамките на Европейския съюз/Европейската икономическа общност, може да намерите на интернет страницата на НАП, раздел „Осигуряване”, подраздел„Евроинтеграция”.
Приемайки, че служителят на управляваното от Вас дружество е чуждестранно физическо лице, данъчното третиране на изплащаните му от дружеството трудови възнаграждения е следното:
На основание чл. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), чуждестранните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България.
За целите на ЗДДФЛ доходите от източник в България са изброени изчерпателно в чл. 8 от същия закон. Съгласно чл. 8, ал. 2 от ЗДДФЛ, доходите от труд са от източник в Република България, когато трудът е положен на територията на Република България.При определяне на източника на доход мястото на изплащане на дохода не се взима предвид (чл. 8, ал. 12 от ЗДДФЛ).
Следователно, при условие, че служителят (чуждестранно физическо лице), полага труд само на територията на Германия, изплащаните от дружеството трудови възнаграждения на са доходи от източник в България по смисъла на ЗДДФЛ и съответно – не подлежат на облагане при условията и по реда на този закон.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

1/5

Вашият коментар