зареждане на гориво в страни-членки на ЕС и в трета страна и данъчно третиране по ЗДДС

Изх. № 26-П-68
Дата: 27.03.2008 год.
Относно: зареждане на гориво в страни-членки на ЕС и в трета страна и данъчно третиране по ЗДДС
Във връзка с поставените от Вас въпроси и разпоредбите на ЗДДС /в сила от 01.01.2007/ год. изразяваме следното становище:
От описаната фактическа обстановка при закупуване на гориво на територията на Европейската общност, считаме, че не е налице вътреобщностно придобиване съгласно чл. 13 от ЗДДС. Закупеното гориво за зареждане на автомобилите от държави, които не са членки на ЕО не трябва да се счита и за внос по смисъла на чл. 16 от ЗДДС.
Следва да се има предвид, че съгласно разпоредбите на ЗДДС, за да се определи начина на облагане на доставките на стоки е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка.
В зависимост от това място, тези доставки са облагаеми на територията на страната и приложимата ставка е 20 % или са с място на изпълнение извън страната, което е основанието за неначисляване на данък на територията на страната.
Съгласно чл. 17, ал.1 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2. Следователно, при зареждането на гориво по отношение на облагането с ДДС ще се прилага съответната разпоредба от италианското законодателство и фактура ще се издава от италианската фирма. Съставяне на протоколи по чл. 117 от ЗДДС за закупеното от Вас гориво не е необходимо.
Идентични правила на тези по ЗДДС би следвало да се съдържат в разпоредбите на италианското данъчно законодателство, тъй като то също се основава на реципиране на разпоредби от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28.11.2006г. относно общата система на данъка върху добавената стойност.
Данъкът върху добавената стойност, платен от български фирми и техни представители на територията на страните от Европейската общност, се възстановява по начин, идентичен на възстановянето на данъка, заплатен при придобиването на стоки или услуги у нас от чуждестранни лица. За случаите, при които данъчно задължени лица, установени в дадена държава членка, са придобили стоки и услуги в друга държава членка с начислен ДДС (например при зареждане на гориво от фирмите превозвачи, върху разходите за хотел при командировки и т.н) в законодателствата на отделните държави са предвидени специални правила, различни от общия ред.
Правилата, по които се извършва възстановяването на данъка на чуждестранните лица, установени в държава членка различна от тази, в която той е начислен, са регламентирани в Осма директива – 79/1072/ЕЕС от 06.12.1979 г. В съответствие с този регламент е възприет механизъм, според който държавата, обложила съответните стоки и услуги възстановява начисления ДДС въз основа на
подадено искане от лицето.
На възстановяване подлежи и данъкът (ДДС или подобен данък), заплатен и в държави извън Общността, с които ЕС има сключени споразумения за реципрочност при възстановяването му. Правилата за възстановяването на данъка за лица, установени извън територията на общността, са определени от регламента на Тринадесета директива 85/850/ЕЕС от 17.11.1986 г.
Горивата, заредени в страните от ЕО не следва да бъдат включвани в подавани от Вас декларации за системата Интрастат, тъй като те не попадат в материалния обхват по чл. 1 на Закона за статистиката на вътреобщностната търговия със стоки.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар