ЗДДФЛ, т. 15, параграф 1

2_317/07.03.2011г.
ЗДДФЛ, ДР – §1, т.15;
Закон за ограничаване на плащанията в брой – чл.3, ал.1;
Във Ваше писмено запитване, заведено с вх.№ ………………/07.03.2011г. по регистъра на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – е описана следната фактическа обстановка:
Дружество …………….. ООД е представител за България на британското издателство ……………… Основен предмет на Вашата дейност е търговия на едро и дребно с литература за изучаване на английски език. Ваши клиенти са държавни и частни училища, школи и физически лица. Извън централния Ви офис в град В, имате организирани изложбени зали в София, Пловдив и Бургас, от които също извършвате продажби. Във връзка изложената информация и с приложението на Закона за ограничаване на плащанията в брой сте поставили следните въпроси:
1.Извън сключените договори с държавни училища, по които заплащанията се извършват само по банков път, с останалите Ваши клиенти покупките на учебници се оформят в брой.
Питате, в тези случаи следва ли да прилагате разпоредбата на чл.3, ал.1, т.2 от Закона за ограничаване на плащанията в брой.
2. Доходите на съдружниците във Вашето дружество се формират изключително от дивиденти. Същите се изплащат в брой. Питате, извършено ли е нарушение на Закона, ако има изплатен дивидент в брой до 15 000, 00лв в различни дни и месеци на всеки един от съдружниците.
При така изложената фактическа обстановка с оглед действащите разпоредби на Закона за ограничаване на плащанията в брой,изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл.3, ал.1 от Закона изисква плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;
2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.
Изхождайки от горния регламент, в случаите, в които Ваши клиенти заплащат по определена доставка, договорена, независимо в писмена или устна форма, сума, равна или надхвърляща 15 000, 00 лева, независимо еднократно или на няколко части, следва да приложите чл.3, ал.1 от Закона заограничаване на плащанията в брой.
В чл.2, т.6. от Закона заограничаване на плащанията в брой като плащания, спрямо които не се прилагат разпоредбите на чл.3 от с.з. са изброени суми, изплащани като трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда /КТ/. Трудови възнаграждения по смисъла на КТ са тези възнаграждения, които се договарят във връзка с възникнали трудови правоотношения между работодател от една страна и работник или служител от другата страна.
В конкретния случай се касае за изплащане на дивидент на физически лица-съдружници в дружеството.
Съгласно §1, т.5 от ДР на Закона за облагане на доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, “дивидент” е:
– доход от акции;
– доход от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции;
– скрито разпределение на печалбата.
Видно от цитираната дефиниция за дивидент, изплащаните суми от дружеството към съдружниците нямат характер на трудово възнаграждение по см.на КТ и не попадат в обхвата на случаите, изброени в чл.2 от Закона.
Размерът на дивидента се определя с еднократен акт – решение на Общото събрание на съдружниците като една сума, съобразно процента на дяловото участие на всеки от съдружниците в капитала на дружеството. Изхождайки от коментираното до тук, независимо на колко части и през какъв интервал от време ще се изплати гласуваната сума надивидента, когато тя е равна или надхвърлясумата от 15 000, 00 лева, е приложимо изискването на чл.3, ал.1 от Закона заограничаване на плащанията в брой.

Оценете статията

Вашият коментар