ЗДДФЛ, чл.12, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.50,ЗДДФЛ, чл.73,ЗДДФЛ, чл.13, aл. 1, т. 10,ЗДДФЛ, чл.24, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.24, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.35

2_1925/04.08.2009г.
ЗДДФЛ чл. 12, ал. 1; чл. 13, ал. 1, т. 10;
чл. 24, ал. 1 и ал. 2; чл. 35 ,
чл. 50 и чл. 73
Отправeно е писмено запитване, в което е описана следната фактическа обстановка:Областнатаадминистрация по силата на съдебно решение има задължение да изплати обезщетениепо чл. 104, ал. 1 от Закона за държавния служител. В тази връзкапоставяте следните въпроси:
1. Дължимото обезщетение по чл. 104, ал. 1 от ЗДС подлежи ли на облаганепореда начл. 42 от ЗДДФЛ във връзка с чл. 24, ал. 1 от същия закон?
2. Дължимата мораторна лихвапо реда на чл. 86 от Закона зазадължениятаи договорите подлежи ли на облагане на основание чл. 12, ал. 1 отЗДДФЛ?
3. Облагаем доход ли са съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, законните лихвиопределени от датата на исковата молба до датата наокончателното изплащане насумите и следва ли да удържате данък?
В отговор на поставените въпроси, съобразно относимата нормативна уредба – Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ изразявам следното становище:
Съгласно чл.12, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) облагаеми са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Правоотношенията сдържавните служителиуредени със Закона за държавния служител /ЗДС/ са трудови правоотношения по см. нат. 26 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛоблагаемият доходот трудовиправоотношенияе трудовото възнаграждениеи всичкидруги плащания впарии/или натура от работодателя или за сметка наработодателя, с изключение на доходите по чл. 24, ал. 2от с.з. Обезщетениетопо чл. 104, ал. 1 от ЗДС не е сред изрично изброените доходив чл. 24, ал. 2 от ЗДДФЛнеоблагаеми доходи. Обезщетението по чл.104,ал.1 от ЗДСне еосвободено от облагане ипо силата на друг закон, поради коетоподлежи на авансово и годишно облагане по реда и при условията на ЗДДФЛ, установени за облагането на доходите от трудови правоотношения.
Поотношение на дънъчното третиране на подлежащите на изплащане лихви, следва да имате предвид следното:
Доходите от лихви, които са освободениот облагане са регламентирани в разпоредбите нат. 8 до т.10 на чл. 13, ал. 1от ЗДДФЛ.
Според т. 10 на чл. 13, ал. 1 не подлежат на облагане лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане иприсъдените обезщетения за разноски по съдебни дела.
Видно от цитираната разпоредбарежима на облагане на лихвите по присъденивземания следва данъчния режим на основното вземане, в случая на обезщетението.
Присъденото обезщетение по чл. 104, ал. 1 от ЗДС е облагаем доход по см. на чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ, поради което изплащането на лихвите свързани с това вземане също представлява облагаем доход.
За целите на облагането лихвите са в обхвата на т.нар. доходи от други източници (чл.35, т.З от ЗДЦФЛ). Съгласно чл.14, ал.1 от ЗДДФЛ същите подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, като, в съответствие с чл.35 от ЗДДФЛ, облагаема е брутната сума на този вид доходи, придобити през данъчната година. На основание чл.50 от ЗДДФЛ, за доходите, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, местните физически лица са длъжни да подават годишни данъчни декларации.
Във връзка с изплащането на лихви е необходимо да се уточни, че в ЗДДФЛ не е предвидено при изплащането на т.нар. доходи от други източници,платецът да удържа авансов данък и да го документира. За размера на изплатените лихви същия има задължение да представи информацияна приходната администрация по реда на чл. 73 от ЗДДФЛ.

Вх.№ 2_1925 от 04.08.2009 Отг. ОУИ Варна  |  1925_09_OZ_2_02

Оценете статията

Вашият коментар