ЗДДФЛ, чл.19, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.31, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.44, aл. 4,ЗДДФЛ, чл.45, aл. 4

2_104 / 21.01.2011
ЗДДФЛ – чл.19, ал.1;
ЗДДФЛ – чл.31, ал.1;
ЗДДФЛ – чл.44, ал.4;
ЗДДФЛ – чл.45, ал.4.
Отдавате под наем недвижим имот /офис/ на предприятие. Със статут на безработен сте и се осигурявате ежемесечно по реда на чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване. През месеците май и ноември внасяте премии съгласно сключена рентна /пенсионна/ застраховка със ЗАД „…….”.
Поставили сте следните въпроси:
1. Приспадат ли се горните разходи от сумата на наема по см. на чл.32 и чл.44,ал.1 иал.4 от Закона за данъци върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
2.Върху каква месечна данъчна основа следва да се изчислява и удържа авансовия данък за дохода от наем от наемателя.
Съобразно изложената фактическа обстановка в запитването и действащата към момента нормативна уредба, изказвам следното принципно становище:
Относно авансовото облагане на дохода от наем:
С извършената промяна в чл.44, ал.4 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем е предприятие или самоосигуряващо се лице, а получателят на дохода е физическо лице, размерът на авансовия данък се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. Размерът на дължимия авансов данък се определя като облагаемият доход, определен по реда на чл.31 от закона се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
Съгласно чл.31, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от наем се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.
Изхождайки от изложената информация в запитването, при придобиване на доходи от отдаване под наем на предприятие, Вие в качеството на наемодотел-физическо лице, сте в хипотезата, регламентирана в чл.44, ал.4 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ, предприятието, платец на доходи по чл.31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл.44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на физическото лице, придобило дохода.
Относно годишното облагане на доходите от наем:
Годишната данъчна основа на физическите лица за доходи от наем се определя, съгласно чл.32 от ЗДДФЛ, като облагаемият доход по чл.31, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/. Т.е. при определяне на годишната данъчна основа за доходите от наем е уредена възможността, данъчно-задължените лица да приспадат внесените от тях през годината здравни осигуровки, направени по реда наЗЗО.
Освен с внесените здравни осигуровки данъчно задължените физически лица могат да намалят годишната си данъчна основа и с регламентираните в глава четвърта от ЗДДФЛ данъчни облекчения.
Съгласно чл.19, ал.1 от ЗДДФЛ сумата от годишните данъчни основи по чл.17 се намалява с направените през годината за сметка на лицето:
-лични вноски за допълнително доброволно осигуряване;
-лични вноски за допълнително здравно осигуряване;
-премии/вноски по договори за застраховки „Живот”.
Това данъчно облекчение не следва да надхвърля в общ размер 10 на сто от сумата на годишните данъчни основи по чл.17 от ЗДДФЛ
Обръщаме Ви внимание, че при ползване на облекчението по чл.19, ал.1 от ЗДДФЛ, следва да се съобразите с легалните дефиниции на закона на понятията „допълнително доброволно осигуряване”, „доброволно здравно осигуряване” и „застраховки „Живот”, дадени в §1,т.12, т.13 и т.14 от ДР на ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар