Допусната грешка в издаден протокол по чл.117 от ЗДДС.

2_1040/05.07.2010
ЗДДС, чл.117
ОТНОСНО: Допусната грешка в издаден протокол по чл.117 от ЗДДС.
В запитването посочвате, че във връзка с получена фактура за услуга № ………./31.12.2009г., сте издали протокол с № 1……/31.12.2009г., който е отразен в отчетните регистри по ЗДДС за този данъчен период. В протокола сте допуснали грешка при определяне на данъчната основа и начисления данък – не е определена левовата равностойност на посочената във фактурата валута /евро/.
В тази връзка поставяте въпроса, приложима ли е в този случай разпоредбата на чл.126 от ЗДДС?
Съгласно чл.26, ал.2 от ЗДДС, данъчната основа при доставка на стока или услуга на територията на страната се определя на база всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Когато стойностите, необходими за изчисляване на данъчната основа, са определени в чуждестранна валута, нормата на чл.26, ал.6 от ЗДДС, задължава данъчната основа да се определи на база на левовата равностойност на тази валута по курса, обявен от БНБ към датата, на която данъкът е станал изискуем.
В разпоредбата на чл.126 от ЗДДС е регламентиран редът, по който се коригират грешки допуснати при декларирането, в случаите на неотразени или неправилно отразени документи. Видно от запитването допусната е грешка при издаването на данъчен документ – Протокол по чл.117 от ЗДДС, а не принеговото отразяване в отчетните регистри, поради което редът за корекции по чл.126 от ЗДДС в случая е неприложим.
Коригирането на погрешно съставени протоколи е уредено в чл.80 от ППЗДДС. Съгласно чл.80, ал.5 от ППЗДДС, погрешно съставени или поправени протоколи се анулират и се издават нови. За анулирането не се издава нов протокол, а в погрешно съставения се посочва основанието за анулиране. Анулираните протоколи не се унищожават, а всички екземпляри от тях се съхраняват при издателя по реда за съхраняване на документи, предвиден в Закона за счетоводството.
Регистрираните лица водят задължително отчетните регистри-дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или правилника. Тази информация регистрираните лица я предоставят на магнитен или оптичен носител, респективно по електронен път по параметри и изискванията към структурата на файловете, определени в приложение №12към ППЗДДС.
В „Изискванията към записите при анулиране на документи” съдържащи се в приложение №12, към чл.113, ал.4 от ППЗДДС е указано, че тогава когато се анулира документ /протокол за начисляване на данък/ след периода, в който е издаден, той се включва във файла „PRODAGBI.TXT” на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Документът се описва и в дневника за покупки на издателя във файл „POKUPKI.TXT” на издателя, касаещ данъчния период, през който е анулиран документът, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.’

Оценете статията

Вашият коментар