ЗДДФЛ, чл.22а

2_ 916-2/16.06.2010
ЗДДФЛ,чл.22а
Отправили сте писмено запитване до Дирекция „ОУИ”………свързано с приложението на чл.22а отЗакона за данъците върху доходите на физическите лица / ЗДДФЛ /. По първи и втори въпрос от запитването е изпратено становище до Дирекция”ДОМ”. Във връзка с третия поставен въпрос сте изложили следната фактическа обстановка:
В договор за жилищен кредит е отразено, че целта на кредита е за придобиване на недвижим имот чрез покупка, като обезпечението е върху недвижимия имот и за извършване на ремонт. Частта от кредита за закупуване на жилище в размер на 12 000 лева ще бъде усвоена след постъпване на платежно нареждане от кредитополучателя за превод на сумата по сметка на продавача последвано от незабавен директен превод по сметка на продавача след представяне на нотариален акт за закупуване на жилищния имот, с включен текст»за цена 21 000 лева, от които е поет ангажимент от банката в размер на 12 000 лева, която ще бъде получена след представяне на настоящия нотариален акт и вписване на законна ипотека.
Средствата за кредита от ремонтни дейностище се усвояват след предоставяне на разходооправдателни документи, удостоверяващи необходимостта от плащане.
Поставени са следните въпроси:
В случай, че нямат пълно право на облекчението имат ли право на частично ползване на облекчението?
В кои случаи и в какви размери при условие, че нямаме допълнителни данни за стойността на поземления имот или данни да са извършвани ремонтни дейности или стойността на такива, а и семейството отказва да е извършвало ремонтни дейности?
Разпоредбата на чл. 22а от ЗДДФЛ предвижда данъчното облекчениеза млади семейства да се ползва само за кредит, койтоцели придобиване на жилище, като същевременнопридобиваното жилище служии за обезпечениепо предоставения кредит .
В тази връзка с писмоИзх. № 91-00-41/29.01.2010г.на ЦУ на НАПе изразеностановище, като в т.1 на същотоизрично е указано, че данъчното облекчениеза млади семействапо чл.22аот ЗДДФЛне може да се ползва отвсеки кредит, обезпечен с ипотекавърху недвижим имот, а само за кредит , който цели придобиване на жилище, като същевременно придобиваното жилищеслужии за обезпечениепо предоставениякредит. Това означава, че когато кредитът е с цел извършване на ремонтни и довършителни работилицатанямат право да ползват данъчното облекчениепо чл. 22а от ЗДДФЛ, независимоот факта, че този кредите обезпечен с ипотека.
Когато кредитът е комбиниран (закупуване на недвижим имот и ремонтнии довършителниработи ), облекчениетопо чл. 22а от ЗДДФЛможе да се прилагасамо по отношение на лихвите, касаещичасттаот кредита, предназначена за придобиване на жилище.
Когато в договора за ипотечен кредит е посочена обща сумае необходимода се изследваи докаже каква част от кредитае предназначеназа придобиванена жилище. Доказателство може да бъде нотариалният акт за покупко – продажбана недвижим имот, ако в него изричное посочена сумата, която ще бъдепредоставенана продавача/продавачите отбанката на основаниесключения договор за банков кредитс купувача/купувачите. Чрез предвидените в ДОПК средства информация може да бъде поискана и от банката, какви суми са преведени по сметка на продавача.
В случай, че физическото лице не разполагас документ, издаден от банката – кредитозаемател за частта от лихвата, съответстващана главницатаза придобиванена недвижим имот, полагащата се лихватрябва да сеизчислис помощта на коефициент. Коефициентътследвада се определи каточасттаот главницатана кредита за придобиване на недвижимия имотсе разделина общия размерна ипотечния кредит.В писмо №24-32-11/01.04.2010 г. на ЦУ на НАП, препратено до всички Дирекции”ОУИ” е даден следният пример:
Общият размер на ипотечния кредит е 18500 евро, от които само 12000 лева /6135,50 евро/ ще бъдат платени на продавачите на недвижимия имот и това изрично е записано в нотариалния акт.През 2009 г. са платени лихви по кредита в размер на 1322,61 евро/2586,80 лева/. Коефициентът в конкретния пример е 0,33/ 6135,50/18500/, съответно размерът на данъчното облекчение е 853,64 лева

Оценете статията

Вашият коментар