Изх. №24-33-38
Дата:07.04.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 22а
ОТНОСНО: Прилагането на чл. 22а, ал. 1, т. 3 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица
По повод Ваше писмо до Дирекция ОУИ – гр. …, препратено по компетентност в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 24-33-38/21.02.2012 г., изразявам следното становище:
В писмото Ви е описана следната фактическа обстановка:
Подадена е годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ със сума за възстановяване на надвнесен данък, която произтича от приспаднати лихвени плащания през 2011 г. по ипотечен кредит за закупуване на жилище от младо семейство. Съпрузите имат сключен граждански брак на 01.02.2006 г. Договорът за ипотечен кредит е сключен от съпруга на 30.04.2008 г. Към датата на сключването на договора, съпругата няма навършени 35 години. Ипотекираното жилище е единствено за семейството. На 20.09.2008 г. ипотекираният имот, за който е изтеглен кредита е прехвърлен чрез дарение на непълнолетен член на семейството – техният син, като съпрузите остават ползватели на същия имот. Във връзка с описаната фактическа обстановка поставяте следния въпрос:
Младото семейство отговаря ли на условията за ползване на данъчно облекчение по чл. 22а от ЗДДФЛ като се има предвид, че съпрузите не са собственици на имота през данъчната 2011 г., а ползватели?
На основание чл. 22а, ал. 1 от ЗДДФЛ, местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17, направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:
?договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;
?данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;
?ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.
Предвид описаните в писмото Ви факти, безспорно е, че са спазени първите две условия, при наличието на които е възможно прилагането на данъчното облекчение за млади семейства. Въпросът Ви е свързан с условието ипотекираното жилище да е единствено жилище за младото семейство през данъчната година. В ЗДДФЛ не е дадена специална дефиниция на понятието «семейство» и в тази връзка, с писмо Изх. № 91-00-41/29.01.2010 г. на ЦУ на НАП е дадено разяснение, че следва да се има предвид общоприетия смисъл на това понятие, а именно в семейството се включват съпрузите и ненавършилите пълнолетие техни деца, ако не са встъпили в брак.
Следователно, разпоредбата на чл. 22а, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ се отнася както за жилища в режим на семейна имуществена общност, така и за такива, които са лично имущество на един от двамата съпрузи или на ненавършилите пълнолетие техни деца, които не са встъпили в брак. В конкретния случай, ако приемем, че непълнолетният син не е встъпил в брак, той е член на семейството. Предвид на това, може дасе каже, че ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през течение на годината, т.е. спазено е и третото условие за прилагане на данъчното облекчение.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/
‘