ЗДДФЛ, чл.26,ЗДДФЛ, чл.29а, aл. 3,ЗДДФЛ, чл.29, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.16, aл. 1

2_286/28.02.2013 г.
ЗДДФЛ чл.16, ал.1
ЗДДФЛ чл.26
ЗДДФЛ чл.29, ал.1
ЗДДФЛ чл.29а, ал.3
Отправили сте писмено запитване, заведено в Дирекция „Обжалване и данъчно осигурителна практика” ………… с вх.№………….., в което описвате следната фактическа обстановка:
Като физическо лице сте регистрирана в Регистър БУЛСТАТ имате регистрация като земеделски производител по реда на Наредба №3/1999г. През 2009г. сте кандидатствала за помощ по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” и през 2010г. сте получила първия транш. През 2013г. Ви предстои да подадете документи и при одобрение – да получите втория транш от плащането по Мярка 112.
През 2011г. се регистрирате като едноличен търговец /с ЕИК/, за да кандидатствате с проект за подпомагане по Мярка 311 „Разнообразяване към неземеделски дейности”, като през 2012г. сте одобрена и сте получила първия транш по Мярка 311. В качеството си на ЕТ нямате регистрация като земеделски производител по реда на Наредба 3/1999г.
Във връзка с консултации със служители на Разплащателната агенция към ДФ Земеделие – гр.Варна поставяте следните въпроси:
1.Как да се заведат всички приходно – разходни документи на физическото лице в счетоводната отчетност на ЕТ за 2012г. при условие че ЕТ не е регистриран като земеделски производител?
2.Какви приложения трябва да се попълнят и подадат към годишната данъчна декларация по чл.50 за 2012г.?
При така непълно изложената фактическа обстановка изразяваме следното принципно становище, което обхваща само въпросите по приложение на данъчното законодателство, които са от компетентността на Националната агенция за приходите /НАП/:
На основание чл.16, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно, от което следва, че според ЗДДФЛ едно и също физическо лице може да получава доходи от различни източници, за които са определени различни правила за формиране на облагаемия доход.
Съгласно чл.29, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност – на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон /ТЗ/, се определя като придобитият доход се намалява с нормативно определени разходи за дейността, както следва: 60% за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност /чл.29, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ/.
Според чл.29а, ал.3 от ЗДДФЛ физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са регистрирани по Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага по реда на чл.26 от ЗДДФЛ, по който се облага доходът от стопанска дейност като едноличен търговец. Тъй като липсва информация за подадена декларация по чл.29а, ал.4 от ЗДДФЛ приемаме, че физическото лице не е упражнило правото си на избор по чл.29а от ЗДДФЛ.
На 01.11.2011г. физическото лице се регистрира по ТЗ като едноличен търговец /ЕТ/. Според търговското право „едноличен търговец” е само определена от закона правоспособност на физическото лице. Чрез регистрацията не се създава нов правен субект, различен от физическото лице, действащо като търговец. В този аспект, предприятието на ЕТ не е отделен субект на правото и затова е необходимо да се разграничи качеството, чрез което физическото лице действа в търговския оборот: дали като физическо лице, дали като търговец. Критерий за такова разграничение може да бъде характерът на действията, които са извършени, тяхната икономическа и счетоводна обособеност и доколко тези действия отговарят на понятието „търговска сделка” /чл.286 от ТЗ/.
Предвид горното, дефинирането на едно физическо лице като търговец не следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по ТЗ, а търговското качество на физическото лице следва да се разглежда с оглед характера на извършваните от него сделки и услуги.
На основание чл.10, ал.1, т.10 от Закона за националната агенция за приходите /ЗНАП/ изпълнителният директор на НАП е изразил становище по приложение на чл.29 от ЗДДФЛ в Писмо изх.№24-00-7/11.04.2008г., публикувано на интернет страницата на НАП www.nap.bg, копие от което Ви изпращаме. В цитираното писмо са разгледани примерни хипотези и съответното данъчно третиране при наличие на регистрация като ЕТ и извършване на дейност от физическото лице в качество, различно от търговското. С оглед указанията в писмото и предвид неясната фактическа обстановка може да бъдат разгледани следните случаи:
І случай: Физическо лице има регистриран ЕТ, но не извършва дейност в качеството си на ЕТ, а извършва стопанска дейност като физическо лице – регистриран земеделски производител:
По аргумент на чл.2, т.1 от ТЗ физическото лице, извършващо земеделска дейност, не е търговец, тъй като физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност не се смятат за търговци. Когато физическо лице извършва стопанска дейност като регистриран земеделски производител и не е упражнило правото си на избор по реда на чл.29а, ал.3 от ЗДДФЛ, тогава същото не се приравнява на ЕТ и не прилага Закона за счетоводството /аргумент за това е разпоредбата на чл.29а, ал.6 от ЗДДФЛ/. В този случай доходите на физическото лице от стопанска дейност като регистриран земеделски производител се определят по реда на чл.29 от ЗДДФЛ и се декларират в Приложение №3 към годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2012г.
Едновременно с това, през 2012г. в предприятието на ЕТ са получени субсидии по Мярка 311. Дори и да не е извършвана дейност в предприятието на ЕТ, то получената субсидия следва да намери отражение в счетоводството на ЕТ при спазване на правилата, регламентирани в Счетоводен стандарт 20 – Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ. Доходите от стопанска дейност като ЕТ се определят по реда на чл.26 от ЗДДФЛ и се декларират в Приложение №2 към годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2012г.
ІІ случай: Физическо лице извършва стопанска дейност като регистриран земеделски производител, но има регистриран ЕТ и през годината извършва същата дейност чрез предприятието на ЕТ:
В тази хипотеза физическото лице, придобило качество на търговец, следва да отчита доходите си от стопанска дейност по реда на глава пета, раздел ІІ от ЗДДФЛ, т.е. като ЕТ. Предприятието на ЕТ следва да води счетоводство по правилата на Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти. Доходите от стопанска дейност като ЕТ се декларират в Приложение №2 от годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2012г.
С оглед гореизложеното, критериите за преценка дали регистрирано като ЕТ физическо лице следва да образува данъчна основа по реда на глава пета, раздел ІІ от ЗДДФЛ /т.е. като едноличен търговец/ за доходи от сделки, които е предприело без да обявява извършването им в търговско качество могат да бъдат следните:
1.ЕТ е действащо предприятие, т.е. през данъчната година лицето извършва сделки като доставчик или получател в качеството си на едноличен търговец.
2.Извършваните съгласно т.1 търговски сделки съвпадат по предмет или обслужват извършвани сделки от друга стопанска дейност.
Следва да имате предвид, че данните в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ подлежат на контрол от органите по приходите чрез ревизии и проверки по реда на чл.110 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар