ЗДДФЛ, чл.26,ЗДДФЛ, чл.35,ЗДДФЛ, чл.29

Изх. № 24-34-35
Дата: 06.04.2009 год.
ЗДДФЛ, чл. 26;
ЗДДФЛ, чл. 29;
ЗДДФЛ, чл. 35.
Относно; дължимите осигурителни вноски и данъчното третиране на доходи, придобити от физически лица за реклама в Интернет сайтове, осъществявана от трети лица.
По повод Ваше писмо до Дирекция „ОУИ“ гр. …, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-34-35/13.02.2009 г., Ви уведомявам за следното:
Според изложената в запитването Ви фактическа обстановка, физическо лице
закупува домейни онлайн (не от български уеб страници) и ги „паркира“ на сайт (не български уеб сайт), който има право да позиционира реклами на тях. От рекламите, от брой посещения и от кликове в доменните, физическото лице получава приходи, които се събират в негова сметка на съответния сайт и след натрупване на определена сума могат да бъдат трансферирани в „ПейПал акаунт“ или в банкова сметка, посочена от лицето.
Описаната от Вас информация не е конкретна, поради което изразяваме следното принципно становище по поставените въпроси:
I. Относно данъчното третиране на доходите:
Данъчното третиране на описаните в запитването Ви доходи зависи от целта и предназначението на съответната интернет страница, като практическите възможности могат да бъдат обобщени в две основни хипотези:
1. Физическото лице осъществява стопанска дейност и като такова има интернет страница (сайт, блог и т.н.), съответно заплаща определени разходи по поддържането й, в т.ч. закупуване на домейни, плащане на такси и т.н. В този случай, разходите, както и приходите (доходите) от поддръжката следват данъчното обла-гане, предвидено в ЗДДФЛ за доходите от съответната стопанска дейност, а именно:
-доходи от стопанска дейност като едноличен търговец – за физическите лица
които са търговци по смисъла на Търговския закон (ТЗ), независимо дали са регистрирани или не са регистрирани като еднолични търговци – облагаемият доход се
формира по реда на чл. 26, ал. 1-7 от ЗДДФЛ, а годишната данъчна основа – по реда на
чл. 28 от закона.
-доходи от друга стопанска дейност – за физическите лица, които извършват
стопанска дейност, но не са търговци по смисъла на ТЗ (упражняване на свободна
професия, занаят и др.) – облагаемият доход се формира по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, а
годишната данъчна основа по реда на чл. 30 от закона.
По смисъла на чл. 8, ал. 1 и 11 от ЗДДФЛ доходите, които произтичат от стопанска дейност чрез определена база на територията на Република България или от разпореждане с имуществото на такава определена база, са от източник в страната, като мястото на изплащане на дохода не се взема предвид. Следователно, фактът, че закупените домейни не са от български уеб страници и се „паркират“ на небългарски уеб сайт, нямат отношение към дефинирането на източника на дохода в конкретния случай.
2. Физическото лице не осъществява стопанска дейност или извършва такава, но сайтьт (интернет страницата), както и заплащаните от него разходи, по никакъв начин не са свързани с осъществяваната от него стопанска дейност. В този случай, доходите попадат в обхвата на чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, т.е. представляват облагаем доход от източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на ЗДДФЛ или ЗКПО.
Годишната данъчна основа за тези доходи се формира по реда на чл. 36 от ЗДДФЛ и това е облагаемият доход, придобит през данъчната година, намален с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Липсва правна възможност от доходите, подлежащи на облагане по реда на чл. 35 и 36 от ЗДДФЛ, да се приспадат направените разходи.
II. Относно дължимите осигурителни вноски:
Съгласно разпоредбата на чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 и продължава до прекратяването й.
В случай, че няма сключени договори, за целите на осигуряването работата по интернет сайт представлява трудова дейност, която лицата извършват за свой риск и за своя сметка. Такива лица по смисъла на КСО са самоосигуряващите се лица. В това си качество са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични тьрговци,собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
Осигуряването им се провежда по реда на чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО. Съгласно чл. 6, ал. 7 от КСО осигурителните вноски са за тяхна сметка и се дължат авансово между минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Самоосигуряващите се лица формират и окончателен месечен размер на осигурителния доход, въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ /по аргумент на чл. 6, ал. 8 от КСО/.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар