ЗДДФЛ, чл.31, aл. 1

2_1591/26.10.2012 г.
ЗДДФЛ чл.31, ал.1
В изложената в писмото Ви фактическа обстановка описвате, че с нотариален акт за дарение сте прехвърлила собствеността върху недвижим имот /апартамент/ на малолетния Ви син, като сте си запазила пожизнено правото на ползване върху него.
Въпросът Ви е: при сключване на договор за отдаване на този недвижим имот под наемВие ли се явявате данъчно задълженото лице за декларирането на дохода, подаването на данъчна декларация и заплащането на дължимия данък или сина Ви?
С оглед изложеното в запитването и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Съгласно чл.31, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ облагаемият доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.
Доходите от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, придобити от местни физически лица се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа в съответствие с разпоредбите на чл. 48 от ЗДДФЛ и се включват в годишната данъчна декларация по чл. 50 от закона.
Съгласно чл.56, ал.1 от Закона за собствеността /ЗС/ правото на ползване включва правото да се използва вещта съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея без тя да се променя съществено. Носителят на право на ползване притежава правото да използва вещта съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея. Следователно, освен задоволяването на жилищните нужди на ползвателя, притежаваното от него право на ползване включва и правото да получава гражданските плодове (наемите) от вещта.
В конкретния случай, Вие като носителка на правото на ползване притежавате правото да ползвате веща по предназначение, както и да събирате гражданските плодове от нея, а дареното лице /синът Ви/ притежава само голата собственост, поради което е лишен от възможността да ползва веща, както и да получава гражданските плодове от нея.
С оглед на горното, при сключен от Вас договор за наем сумите, които бихте получавали за наема, представляват доход за Вас и подлежат на деклариране в годишната Ви данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за съответния период.
Следва да имате в предвид, че считано от 01.01.2011г. на основание създадената нова ал.4 на чл.44 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на авансовия данък се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането на наема. Съгласно чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл.31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл.44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето придобило дохода.

Оценете статията

Вашият коментар