данъчно третиране на суми за авансови вноски, внасяни при липса на задължение за такива по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.

2_1108/22.08.2013г.
ЗКПО – чл.83, ал.3;
ЗКПО – 88;
ЗКПО – чл.89;
ДОПК – чл.169, ал.4.
ОТНОСНО: данъчно третиране на суми за авансови вноски, внасяни при липса на задължение за такива по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
Собственик сте на едноличен търговец, който е реализирал нетни приходи от продажби за предходната 2012 година в размер, непревишаващ 300 х.лв. Предвид нормата на чл.83, ал.2, т.1 от ЗКПО, нямате задължение да правите авансови вноски. В подадената годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за отчетната 2012 г., не сте декларирали, че желаете да правите тримесечни авансови вноски на основание чл.83, ал.3 от ЗКПО и не сте посочилиразмер на прогнозна данъчна печалба.
Във връзка с горната фактическа обстановка се интересувате, има ли нормативна пречка да правите месечни или тримесечни авансови вноски на база прогнозна данъчна печалба за 2013 г., въпреки че не сте изразили това желание по регламентирания в закона ред.
Предвид действащата към момента данъчно-осигурителна уредба, изразявам следното становище по поставените от Вас въпроси:
Съгласно промените в чл.83, ал.2, т.1 от ЗКПО /доп.ДВ,бр.94 от 2012г., в сила от 01.01.2013г./, не са задължени да правят авансови вноски данъчно задължени лица, чиито нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 300 000лв. Видно от изложеното в запитването и във връзка с горната норма, предприятието Ви не следва да прави авансови вноски по реда на ЗКПО през текущата 2013г.
ЗКПО не съдържа изричен регламент, който да ограничава данъчно задълженителица да извършват авансово частични плащания за корпоративен данък до 31-ви март на следващата година, когато те не са задължени за това по силата на действащата нормативна уредба.
Независимо от горното, считано от 01.01.2013г. в сила са промени, касаещи начина за плащане на публичните задължения на лицата, които водят до коренно различно третиране на внесените суми, които не са вписани като задължение в данъчно-осигурителната им сметка, в сравнение с периода преди 01.01.2013 г.
В сила от 01.01.2013 г., разплащанията на данъчните и осигурителни задължения на лицата се извършва чрез въвеждането на единна сметка за плащане на данъци и осигурителни вноски. Единната сметка е насочена към интегрираното управление на всички публични задължения на лицата, които Националната агенция за приходите /НАП/ събира.
В тази връзка, съществено са променени редът и начинът за разпределяне на постъпилите средства в данъчно осигурителната сметка на задълженото лице по съответните бюджети и фондове. Съгласно изменената ал.4 на чл.169 от ДОПК, когато лицето има няколко публични задължения, установявани от НАП, които не е в състояние да погаси едновременно до започване на принудителното им събиране, погасява се задължението, на което срокът за плащане изтича най-рано, освен ако в закон не е предвидено друго. В случай, че срокът за плащане на две или повече публични задължения изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно.
Предвид горепосочените промени, постъпилите плащания вече автоматично ще се обвързват с вписаните в сметката задължения, хронологично по реда на тяхното възникване и съобразно срока за погасяването им в последователността, посочена в чл.169, ал.1 от ДОПК. Т.е., считано от 01.01.2013 г., за платците не е налице възможност, те избирателно да плащат, предпочетени от тях задължения. Системата ще насочва автоматично преводите към онези задължения, отразени по сметката на задълженото лице /за които има подадена данъчна декларация/, за които остава най-малко време преди да се погасят по давност.
Предвид липсата на декларирано желание в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2012 година за авансови вноски по реда на чл.83, ал.3 от ЗКПО, относно недължимо внесените от Вас суми ще са налице две хипотези:
– те ще бъдат автоматично пренасочени от системата за погасяване на други, дължими от Вас публични задължения, събирани от НАП;
– ще стоят като неуточнени суми, именно предвид обстоятелството, че по данъчно осигурителната Ви сметка няма запис за задължение за авансови вноски по реда чл.83 от ЗКПО.
ЗКПО дава възможност на лицата, които искат по свое желание да правят авансови вноски по реда на чл.83, ал.3 и не са го направили чрез подаване на годишната данъчна декларация за предходния отчетен период, да уведомят НАП за това свое желание през текущата година, чрез подаване на декларация по реда на чл.88 от с.з.
В закона няма срок за подаване на декларацията по чл.88, но промяната в размера на авансовата вноска, в конкретния случай увеличението от нула до желания от Вас размер, се ползва след подаване на декларацията, съгласно чл.88, ал.2 от ЗКПО. С други думи, за да бъде разчетено от системата извършеното плащане като авансова вноска по реда на чл.83, ал.3 от ЗКПО, то трябва да се предхожда от подаване на декларация по чл.88 от с.з. Авансовите вноски по реда на чл.83, ал.3 могат да бъдат само тримесечни, такава за последното тримесечие на годината не се дължи, съгласно чл.90, ал.2 от ЗКПО.
Съгласно чл.83, ал.3 от ЗКПО, спрямо лицата, избрали да правят по този ред авансови вноски, режимът за изчисляване на санкционираща лихва по реда на чл.89 от закона не се прилага.

Оценете статията

Вашият коментар