ЗДДФЛ, чл.35, т. 6

В дирекция ОДОП ….. постъпи Ваше запитване, с вх. № 94-00-94/20.06.2017 г.
Излагате следната фактическа обстановка:Съгласно клаузи по комисионен договор при неизпълнение от едната страна на задължението за изплащане на възнаграждение в срок се дължи неустойка на другата страна по договора – физическо лице.
По съдебен ред дружеството длъжник е осъдено да заплати такава на физическото лице кредитор.
Задавате въпроса : Облагаем ли е доходът от неустойка и ако е облагаем, какъв е редът за начисляване и внасяне на данъка?
След разглеждане на поставеното запитване и приложените документи към него и съобразявайки относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.12, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) облагаеми са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Необлагаемите доходи са изрично посочени в закона в чл.13 и чл.24, ал.2 .
Съгласно разпоредбите на чл.35, т.1 от ЗДДФЛ облагаем е брутния доход от обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер.
С обезщетителен характер са тези лихви и неустойки, които обезщетяват страната по договора, която е претърпяла увреждане, вследствие неизпълнение на задълженията от другата страна.
Съгласно чл. 92, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите неустойката обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от неизпълнението. Неустойките се начисляват въз основа на неизпълнение, частично изпълнение или изпълнени действия, различни от договорените между доставчик и получател. Неустойката, дължима във връзка със закъснението за изпълнението на договора е с обезщетителен характер.
Неустойката предвидена за забава на плащане, дори и определена като мораторна неустойка не прави изключение в случая.
Предвид на гореизложеното, доходът е облагаем и следва да седекларира в ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, приложение № 6 до 30 април на годината, следваща годината на придобиването му. Съгласно чл.11 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на плащане при плащане в брой или заверяване на сметката на получателя на дохода или получаването на чека- при безналично плащане.
Съгласночл.44а от същия закон,паричните доходи по чл.35 се облагат авансово с данък, когато платецът на дохода е предприятие или самоосигуряващо се лице. Размерът на данъка се изчислява, като облагаемият доход по чл.35 се умножи по данъчна ставка 10%.
Данъкът по ал.1 се определя и удържа от платеца на дохода при изплащането му. Данъкът се внася в сроковете и по реда на чл.65 и чл.66 от закона.
Съгласно чл.73 от ЗДДФЛ платецът е задължен да посочи лицето и изплатената сума в справка по образец и да подадете същата до 30 април на следващата година.
Следва да имате предвид, че не само получената неустойка по договора, но и сумата на възнаграждението по комисионния договор е облагаем доход. Доходът от комисионна се декларира в ГДД в приложение № 6, съгласно чл.35, т.6 от ЗДДФЛ.’

Оценете статията

Вашият коментар