ЗДДФЛ, чл.29а, aл. 4,ЗДДФЛ, чл.29а, aл. 5,ЗДДФЛ, чл.29, aл. 1, т. 1

В дирекция ОДОП … постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …./ 25.10.2016 г.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: физическо лице е регистриран земеделски производител и има регистрация по ЗДДС. Лицето не е регистрирало предприятие на едноличен търговец. Не е подало декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ за избор на облагане. Съгласно предоставената информация произвежда само непреработена земеделска продукция.
Зададени са следните въпроси:
1.Предвид обстоятелството, че отчетните регистри по ЗДДС не са счетоводни регистри, както и горепосочените обстоятелства, задължено ли е лицето да заведе счетоводна отчетност по Закона за счетоводството и да съставя оборотна ведомост?
2.При извършване на годишното приключване лицето ще прилага ли чл. 29, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ?
В отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайки се с относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
По въпрос № 1:
С разпоредбата на чл. 2 от Закона за счетоводството /ЗСч//в сила от 01.01.2016г./ е определено, че предприятия са:
1. търговците по смисъла на Търговския закон /ТЗ/;
2. местните юридически лица, които не са търговци;
3. бюджетните предприятия;
4. неперсонифицираните дружества;
5. осигурителните каси по чл. 8 от Кодекса за социално осигуряване;
6. търговските представителства;
7. чуждестранните юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в Република България чрез място на стопанска дейност, с изключение на случаите, когато стопанската дейност се осъществява от чуждестранно лице от държава – членка на Европейския съюз, или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, единствено при условията на свободно предоставяне на услуги.
Съгласно разпоредбата на чл. 2, т. 1 от ТЗ физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност не се смятат за търговци.
Следователно, физическите лица, произвеждащи земеделска продукция, които не са регистрирани като търговци по ТЗ, не могат да бъдат определени като предприятия по смисъла на ЗСч и не са длъжни да водят счетоводство /чл. 1 и чл. 3 от ЗСч/.
Този извод се потвърждава и от изискването на чл. 29а, ал. 5 на ЗДДФЛ, съгласно което прилагане на ЗСч е задължително за лицата, които са направили избор за облагане по чл. 29а, ал. 1 от закона.
Тъй като лицето е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, то следва да се съобрази с разпоредбата на чл. 123, ал. 1 от закона, където е записано, че всяко регистрирано лице следва да води подробна счетоводна отчетност, която е достатъчна за установяване на задълженията му по ЗДДС от органите по приходите.
По въпрос № 2:
Предвид факта, че за 2016 г. лицето има регистрация като земеделски производител и както категорично е уточнено, че същото не е избрало да се облага по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ, следва доходите получени през годината да се обложат като се приложи разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 1 от закона. Последната предвижда, че облагаемият доход от стопанската дейност се намалява с разходи за дейността в размер на 60 на сто за доходи от дейността на регистриран земеделски производител, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност.
Физическото лице следва да подаде годишна данъчна декларация на основание чл. 50 от ЗДДФЛ като попълни приложение № 3 „Доходи от друга стопанска дейност“.

Оценете статията

Вашият коментар