ЗДДФЛ, чл.38, aл. 1

2_480-1/17.03.2010г.
ЗДДФЛ, чл.38, ал.1
В Дирекция „ОУИ” гр. ….. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № ….2010 г., в което посочвате, че сте съдружник в дружество „….” ООД,с предмет на дейност „поддържане и ремонт на асансьорни уредби”. Дейността на дружеството се извършва от Вас и другия съдружник в дружеството, като всекиобслужва определени асансьорни уредби и получава договорената цена /такса/ за поддръжката им. Поради влошаване на здравословното Ви състояние възнамерявате да предадете поддържаните от Вас асансьорни уредби на друго лице.
Във връзка с напускането Викато съдружник в „……” ООД сте поставили въпросът следва ли да заплащате данък в размер на 5 на сто дялов капитал върху реализирани през 2007г., 2008г. и 2009г. печалби от дружеството при условие, че не е провеждано Общо събрание на съдружниците и не са заделени средства за дялов капитал.
Изложената в запитването фактическа обстановка е неясна и не може да се определи по категоричен начин вида на дохода, който подлежи на облагане по реда на ЗДДФЛ, предвид което изразеното становище е принципно:
Основни права на съдружниците в дружество с ограничена отговорност, регламентирани в разпоредбата на чл.123 от ТЗ са правото на част от печалбата и право на ликвидационен дял. Правото на дивидент е обусловено от волята на съдружниците и се поражда при наличие на определени предпоставки – изтичане на финансовата година, приемане на годишен отчет и баланс, наличие на решение на общото събрание за разпределяне на печалбата и нейното изплащане.
Съдружникът има дружествен дял от имуществото на дружеството, чийто размер се определя съобразно дела му в капитала. При прекратяване на участието на съдружникв дружеството на основанията, посочени в разпоредбата на чл.125 от ТЗ имуществените последици между него и дружеството се уреждат въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването.
Предвид горепосочените разпоредби и при условие, че полученият от Вас доход може да се определи като доход от дивидент или доход от ликвидационен дял, в тези случаи приложение следва да намерят разпоредбите начл.38, ал.1 и ал.2 от ЗДДФЛ, респективно чл. 38, ал.4 от същият закон.
Легални определения на понятията„Дивидент” и „Ликвидационен дял“ са дадени в §1, т.5 и т.6 от ДР на ЗДДФЛ.
„Дивидент” по смисъла на §1,т.5 от ДР на ЗДДФЛ е: а) доход от акции; б) доход отдялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции; в) скрито разпределение на печалбата.
„Ликвидационен дял” е:
а)  ликвидационен дял по смисъла на Търговския закон, включително дела от имуществото, начислен на съдружник при прекратяване на събирателно или командитно дружество;
б)  паричната равностойност на дела от имуществото, начислена на съдружник при прекратяване на членство в дружество;
в)  полагащата се дялова вноска при прекратяване на членство в кооперация или при прекратяване на кооперация;
г)  имуществото, прехвърлено при преобразуване чрез прехвърляне на имущество на едноличния собственик по реда на чл. 265 от Търговския закон;
д) доход с характер на дял по букви “а“ – “г“ при прекратяване на търговско дружество/кооперация или при прекратяване на членство в търговско дружество/кооперация в чужбина.
Облагаемите доходи от дивиденти и ликвидационни дялове в полза на местно или чуждестранно физическо лице са от източник в България по силата на чл.8, ал.3 от ЗДДФЛ. Съгласно чл.38, ал.3 от ЗДДФЛ доходите от дивиденти подлежат на облагане с окончателният данък, който се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент. Доходите от ликвидационни дялове се облагат с окончателен данък, който се определя върху положителната разлика между стойността на ликвидационния дял и документално доказаната цена на придобиване на дела в дружеството/кооперацията на основание чл. 38, ал.4 от ЗДДФЛ.
За доходите от дивиденти и ликвидационни дялове данъкът е в размер на 5 на сто.Окончателният данък се удържа и внася от предприятието – платец на дохода. Срокът за удържане и внасяне на данъка е определен в зависимост от вида на дохода: за доходи от ликвидационен дял – в срок до края на месеца, през който е начислен ликвидационният дял, а за доходи от дивидент – до края на месеца, следващ месеца, през който е взето решението за разпределяне на дивидент. Придобитите през годината доходи от дивиденти и ликвидационни дялове от източник в страната не подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
В случай, че прекратяване на членството Ви в …. ООД е в резултат на сключен от Вас договор за продажба на дялове, в този случай е приложима разпоредбата на чл.33, ал.3 от ЗДДФЛ, съгласно която облагаемият доход от продажба на дялове е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.
На основание ал.4 на чл.33 от същия закон реализираната печалба/загуба по ал. 3 за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив. Цената на придобиване на финансовия актив се определя по реда на чл.33, ал.6 от ЗДДФЛ.
На основание чл.50, ал.1, т.1 във връзка с чл.14, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемите доходи от продажба на дялове, придобити от местни физически лица, се декларират в годишната данъчна декларация и подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа.

Оценете статията

Вашият коментар