осигуряване на физически лица, членове на неперсонифицирани дружества/ДЗЗД/, вписани като управители в договора за учредяване на дружеството

2_484/ 25.03.2010 г.
КСО – чл.4, ал.1, т.7
чл.4, ал.3, т.2
ОТНОСНО: осигуряване на физически лица, членове на неперсонифицирани дружества/ДЗЗД/, вписани като управители в договора за учредяване на дружеството
От изложеното в запитването става ясно, че сте съдружник и управител в неперсонифицирано дружество /ДЗЗД/ в което сте общо трима съдружници. В настоящия момент не се осигурявате чрез дружеството, а католице, упражняващо свободна професия. Във връзка с изложеното задавате следните въпроси: Следвалидасеосигуряватекатоуправителвнеперсонифицираното дружество, едновременно с осигуряването като лице, упражняващо свободна професия или можете да не се осигурявате в ДЗЗД, тъй като сте осигурен на друго основание, като самоосигуряващо се лице ? Следвалиостаналитесъдружницида се осигуряват като самоосигуряващи се лица, без да упражняват трудова дейност, или ако упражняват дейност, може ли да се осигуряват като самоосигуряващи се лица ?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Трудовата дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на осигуряване и като общ принципе изведена в чл.10 от КСО. Задължението за осигуряване на лицата възниква от деня на започване на трудовата дейност и продължава до нейнотопрекратяване.
Съгласно чл.4, ал.1, т.7 от Кодекса за социално осигуряване/КСО/, изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица
На основание чл.6, ал.3 от КСО, осигурителните вноски за тези лица се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Според указание изх.№ 24-00-10/10.03.2010 г. на изпълнителния директор на НАП,неначислени възнаграждения на лицата, които упражняват трудова дейност по чл. 4. ал. 1, т. 7 от КСО са дължими възнаграждения, които не са начислени, с други думи не са отразени по съответния начин в счетоводството на лицето съгласно изискванията на основните принципи за текущо начисляване и съпоставимост на приходите и разходите, заложени в чл. 4, ал. 1 от Закона за счетоводството. Същите могат да бъдат изплатени или неизплатени.
В този смисъл за лицата които са вписани като управители на неперсонифицирани дружества, но не им е определено, договорено и/или изплатено възнаграждение не съществува основаниеза осигуряване като изпълнители по договори за управление и контрол.
В случаите обаче, когато те упражняват дейност с личен труд в дружеството, съгласночл.4, ал.3, т.2 от КСО са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт, като самоосигуряващи се лица.
В хипотезата в която едно лице, упражнява едновременно дейност като самоосигуряващо се лице на няколко основания, в случая свободна професия и съдружник в неперсонифицирано дружество, намира приложение разпоредбата на чл.2, ал.3 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбинаи морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/, според която, самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.
Въпреки, че осигуряването се извършва на едно от основанията, съгласно чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧ, започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Както бе изяснено и по горе, основанието за възникване на осигуряване е упражняването на трудова дейност. В този смисъл ако съдружницитев неперсонифицирани дружества не извършват трудова дейност в дружествата, те не подлежат на осигуряване, ако обаче те осъществяват трудова дейност в дружеството от значение за наличие на основание заосигуряване е вида на извършваната от тях дейност и наличието на договорено или определено възнаграждение.

Оценете статията

Вашият коментар