ЗДДФЛ, чл.3,ДОПК, чл.128

Относно : Възстановяване на внесен данък поради отпаднало основание
Във връзка с постъпило запитване в Дирекция „ОДОП” …. вх. №…./ 11.11.2014г. изразяваме следното становище:
Описана е следната фактическа обстановка: Съгласно Решения на Районен съд ….. сте осъдени да заплатите обезщетение по чл.225, ал.1 от КТна лице, чието уволнение Съдът признава за незаконно. Независимо, че сте обжалвали Решението, сте изплатили обезщетението и сте удържали и внесли ДОД по сметка на НАП.
Със съдебно Решение Окръжен съд ….. е отменил първоинстанционното Решение и е отхвърлил исковете на лицето като недоказани и неоснователни.
При този развой на събитията Вашият бивш служител е възстановил платеното обезщетение.
Поставяте въпроса : Как и на кого следва да се възстанови внесеният по сметка на ТД НАП данък върху доходите след като основанието за внасянето е отпаднало?
С оглед на гореизложеното и относиматанормативна уредба следва да имате предвид, че Вие като работодател сте данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, т.2 от ЗДДФЛ. Катотакова лице, което е задължено да удържа и внася данък по този закон, е следвало в платежното нареждане да посочите като задължено лице дружеството платец на дохода / обезщетението/.
Видно обаче от приложените доказателства – документ за плащане към бюджета, Вие сте посочили като задължено лице физическото лице получател на дохода А. Х. С оглед на това внесената сума за данък е постъпила по данъчната сметка на физическото лице.
При тези обстоятелства сумата може да се възстанови единствено на лицето, по чиято данъчна сметка се намира тя.
Искане за възстановяване или прихващане на основание чл.128, във връзка с чл.129 от ДОПК следва да се подаде от А.Х., с приложени доказателства за отпаднало основание за внасяне на данъка. Искането се подава до компетентната ТД на НАП по постоянен адрес на физическото лице.
След постъпването му, по преценка на органа по приходите може да бъде възложена проверка или ревизия. С приключването на съответното производствои издаване на Акт за прихващане и възстановяване или Ревизионен акт,сумата се възстановява или прихваща срещу изискуеми данъчни или осигурителни задължения.
Органът по приходите може и да откаже възстановяване при условие, че не се докаже основанието за това.

Вх.№ 2021200 от 11.11.2014 РО СТ.ЗАГОРА Отг. ОУИ Пловдив  |  20-21-200

Оценете статията

Вашият коментар