ЗДДФЛ, чл.42, aл. 1,ДОПК, чл.129,НЕВД, чл.3, aл. 1,НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 1,НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 5,НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 3, т. 1,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 5,НЕВД, чл.1, aл. 1

5_23-29-97 /25.08.2011г.
НЕВДПОВ, чл.1, ал.1, чл. 3, ал. 1;
Наредба № Н-8, чл. 3, ал.1, чл.3, ал.3, т.1, чл.3, ал.5;
ЗЗО,чл.40, ал.1, т.5;
ЗДДФЛ чл. 42, ал.1 ;
ДОПК, чл.129;
Фактическа обстановка: Осигурител изплаща бонус за предходен период.
Въпроси: За кои периоди следва да се отнесат изплатени бонуси на служители за предходно тримесечие? Как следва да се попълнятдекларации образец 1 и образец 6? Па какъв ред следва да се възстановят неоснователно внесени осигурителни вноски и ДОД?
Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.1 от Наредбата за елементите на възнагражденията и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДПОВ/, осигурителнитевноскси за лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/се изчисляват и внасятвърху получените, начислените и неизплатени или неначислени възнаграждения и други доходи от трудова дейност.
На основание чл. 3, ал. 1 от цитираната наредба, осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година и не може да бъде по-голям от сбора на максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година поотделно за всеки един от месеците на годината. За лицата, работещи по трудови правоотношения, месечният осигурителен доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя, определен по реда на чл. 1, ал. 2 – 7. Възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.
Видно от гореизложеното, изплатените през месец октомври бонуси за месеците юли, август и септември са част от брутните трудови възнаграждения на лицата за месеците през които са полагали труд /юли, август и септември/, съответно следва да се доначислят към съответните месечни възнаграждения.
Сроковете, съдържанието, редът, начинът за събиране и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените от тях лица се уреждат с Наредба № Н-8 /29.12.2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, издадена от министъра на финансите.
С оглед коригиране на осигурителния доход на служителите за месеците юли, август и септември следва да подадете коригиращи декларации образец 1.
Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал.1 от Наредба № Н-8, декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходитеот работодатели, осигурители и техните клонове и поделения – за всеки календарен месец не по-късно от деня, следващ деня на възникване на последното задължение за внасяне на вноските за този месец, освен при изплащане на аванс, който не е единствено плащане за месеца.
На основание чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8,декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения – не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данъкът по чл. 42 ЗДДФЛ.
Видно от цитираната разпоредба, декларация образец 6 за дължимите осигурителни вноски и ДОД следва да се подаде не по-късно от последния работенден на месец октомври. В отделни колони следва да се впишат дължимите върху изплатените бонуси осигурителни вноски и ДОД, като в точка 9 се попълва месеца, за който се отнасят. В точка 18 се попълва датата на която е изплатен бонусът.
За лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда здравноосигурителна вноска се дължи върху минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, на основание чл.40, ал.1, т.5 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/. Вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение.
Здравноосигурителната вноска се отразява за периода, за който се дължи, независимо датата, на която е изплатена.
Следва да имате предвид, че съгласно чл.3, ал.5 от Наредба № Н-8,декларации образец № 1 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности. Декларация образец № 6, подадена от от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения, може да се коригира до края на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията.
Съгласно чл. 42, ал.1 от ЗДДФЛ, авансовият данък за доходи от трудови правоотношения се определя от работодателя месечно на базата на месечната данъчна основа. В тази връзка на основание чл. 42, ал.2 от ЗДДФЛ, месечната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл.24 начислен за съответния месец, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване или за задължително осигуряване в чужбина.
Преди определяне на авансовия данък, месечната данъчна основа се намалява с:
-данъчното облекчение за намалена работоспособност по чл. 18, ал.2 от ЗДДФЛ;
-данъчното облекчение по чл. 19, ал.2 от ЗДДФЛ, когато сумите са удържани от работодателя при изплащане на дохода от трудово правоотношение.
Видно от цитираните разпоредби при определяне на облагаемия доход за целите на авансовото облагане по реда на чл. 42 от ЗДДФЛ, водещ е принципа на начисляването на дохода.
Предвид гореизложеното, когато работодателят е подал информация за начислен облагаем доход на физическото лице за конкретен месец(т. 31 от Декларация обрИзх. № 1), съответно за начисления месечен данък ( т. 31аот Декларация обрИзх. № 1), но в последствие лицето му представи болничен лист или излезе в неплатен отпуск и в резултат на това се сторнира начисленоно му възнаграждение за предходен месец – в този случай е необходимо работодателят да подаде Декларация образец 1 с код за корекция, в която да отрази действителния (коригирания ) размер на облагаемия доход, начислен за съответния(предходен)месец, както и действителния (коригиран) размер на начисления месечен данък.
По аналогичен начин следва да се процедира и при изплащане на възнаграждения, отнасящи се за труд, положен през предходни месеци.
В конкретния случай, при изплащане на суми за допълнително материално стимулиране през месец октомври 2011г. за постигнати резултати от положен труд за месец юли, август и септември 2011г., зацелите на авансовото облагане по чл. 42 от ЗДДФЛ, сумите следва да се третират като облагаем доход начеслен за съответните месеци за 2011г. В този смисъл и становещето на НАП в писмо Изх. № 91-00-2/08.01.2008г.
При изплащане на трудови възнаграждения за няколко месеца едновременно, в случаите, в които същите не са начислявани текущо, следва да се определи „ начислен облагаем доход”, съответно„начислен месечен данък” за всеки месец поотделно, тъй като авансовият данък се определя от работодателя месечно на база облагаемият доход, начислен за месеца през който е положен трудът.
В случаите, в които се установи неоснователно внасяне на осигурителни вноски, възстановяването им следва да се извърши по реда на чл.129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
Съгласно цитираната разпоредба,възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.

Оценете статията

Вашият коментар