ЗДДФЛ, чл.43, aл. 8,ЗКПО, чл.88, aл. 2,ЗКПО, чл.88, aл. 1,ЗКПО, чл.90, aл. 2

3_3162/02.12.2013г.
ЗДДФЛ, чл. 43, ал. 8
ЗКПО, чл.88, ал.1 и ал. 2
ЗКПО, чл.90, ал.2
Според изложеното в запитването през първо и второ тримесечие на 2013 г. ЕТ внася декларирани тримесечни авансови вноски в размер на 3000 лв. Счита, че така определените авансови вноски ще се отличават от дължимия годишен данък поради това, че финансовият резултат ще бъде по-голям. В тази връзка поставя въпроса може ли да подаде декларация за увеличение на авансовите вноски съгласно разпоредбите на ЗКПО.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите наЗакона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 100/2013 г.)и ЗКПО (ДВ бр. 105/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 100/2013 г.) изразяваме следнотостановище:
На основание чл. 43, ал. 8 от ЗДДФЛ лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на ТЗ, включително едноличните търговци, правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на ЗКПО. Предвид на това и в съответствие с чл. 83 от ЗКПО, данъчно задължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък, на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година. Следователно основата за начисляване на авансовите вноски е прогнозна и се прави от самото данъчно задължено лице.
Важно е да се отбележи, че съгласно чл. 88, ал. 1 от ЗКПО лицата могат да подават декларация по образец за намаляване или увеличаване на авансовите вноски, когато смятат, че те ще се отличават от дължимия годишен корпоративен данък, като по силата на ал. 2 от същата правна норма увеличението на авансовите вноски се ползва след подаването на декларацията. Според разпоредбата на чл. 90, ал. 2 от ЗКПО тримесечните авансови вноски за първото и второто тримесечие се внасят до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, за което се отнасят, а за третото тримесечие – в срок до 15 декември. За четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска.
Предвид гореизложеното и факта, че едноличният търговец е данъчно задължено лице по смисъла и на двата данъчни закона – ЗДДФЛ и ЗКПО, за същия възниква правото и възможността да прилага разпоредбата на чл. 88 от корпоративния закон и да подаде декларация за увеличение на авансовите вноски.

Оценете статията

Вашият коментар