ЗДДФЛ, чл.50,КСО, чл.4, aл. 3, т. 4

1_82/11.03.2010 г.,
ЗДДФЛ,чл.50
КСО, чл.4, ал.3, т.4
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – гр…….. с вх.№ …………..2010 г., изразяваме следното становище:
Съгласно изложената фактическа обстановка Вие сте едноличен търговец и извършвате само селскостопанска дейност – производство на непреработена селскосто-панска продукция. Имате регистрация като земеделски производител. За 2008 г. сте подал ГДД с Приложение № 2 за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и приложение № 8. В приложение № 2, част V-Справка № 1 сте посочили данни за приходи и разходи за дейност по чл.13, ал.3 по ЗДДФЛ със счетоводната печалба. При заверка на осигурителната книжка за 2008 г. е отказана такава, защото не е извършено годишно изравняване на осигурителния доход, поради попълнено приложение № 2 в ГДД.
Въпросите, които поставяте са:
1.Трябва ли да се прави годишно изравняване на ЗОВ до 2000 лв., въпреки, че дейността, която се развива е само селскостопанска – производство на непреработенаселскостопанскапродукция?
2.Трябвало ли е да се подава приложение № 2 или само приложение № 8?
3.Ако е правилно изпълнението на точка 2, може ли да се подаде коригираща декларация за 2008 г.?
По първи въпрос:
Видно от разпоредбата на чл.4, ал.3, т.4 от КСО в кръга на задължително осигурените лица за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са включени регистрираните земеделските производители и тютюнопроизводители.
В §1, т.5 на ДР на КСО законодателят е дал определение на този кръг осигурени лица. По силата на посочената норма “регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители” са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред“.
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите са обособени като отделна категория осигурени лица и социалното им осигуряване се подчинява на самостоятелен и привилегирован правен режим, регламентиран в следните разпоредби:
– чл.6, ал.7, т.2 от КСО/в редакция до 31.12.2009 г./ – дължимите авансово осигурителни вноски са върху месечен осигурителен доход между 50 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година;
– чл.6, ал.7, т.3 (нова – ДВ, бр.105 от 2006 г., в силадо 31.12.2009 г.) от КСО – за регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, които упражняват само земеделска дейност дължимите авансово осигурителни вноски са върху месечен осигурителен доход между 25 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;
– чл.6, ал.9 от КСО – регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.;
– чл.7, ал.5 от КСО – регистрираните земеделски производители и тютюно-производители, които извършват единствено земеделска дейност и се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, могат да внесат дължимите осигурителни вноски до 31 март на годината, следваща календарната година, за която се отнасят .
Съгласно чл.40, ал.1, т.2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители се осигуряват върху осигурителни доходи, определени с КСО. Тези от тях, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. Не е предвидено обаче, онези които извършват единствено земеделска дейност и се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, да внасят дължимите здравнооосигурителни вноски до 31 март на годината, следваща календарната година, за която се отнасят.
Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, ползващи се от цитираните разпоредби са :
– физическите лица – земеделски производители, тютюнопроизводители;
– едноличните търговци – освен в това си качество те могат да притежават и качеството на земеделски производители и тютюнопроизводители. Съгласно чл.56 от Търговския закон ЕТ е физическо лице, вписано в търговския регистър. Ако това лице изпълнява изискванията на §1, т.5 от ДР от КСО да произвежда растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и е регистрирано по съответния ред, може да се възползва от привилегирования режим на социално осигуряване за земеделските производители и тютюнопроизводители.
Предвид гореизложеното, и от изложената фактическа обстановка, в случай, че като едноличен търговец и в това си качество сте регистриран земеделски производител в Регистъра на земеделските производители, съгласно Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаванеи поддържане на регистърна земеделските производители и дейността Ви е само от производство на непреработена растителна продукция, предназначена за продажба, не следва да определятеокончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
По втори въпрос:
От приложените към запитването копие на попълненото Приложение № 8 от годишната данъчна декларация /ГДД/ по чл.50 от ЗДДФЛ за 2008 г. е видно, че ЕТ”Кузманов – ИК” е регистриран земеделски производител съгласно Наредба №3 от 29 януари 1999 г., следователно доходите от дейността за производство на непреработена растителна и животинска продукция са на едноличния търговец. Респективно, при попълване на част ІІІ от Приложение № 8, се посочват само доходите от производството на непреработена растителна и животинска продукция, като тези данни не участват при формирането годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец. Това е видно и от Приложение № 2, част V, Справка № 1 „Приходи и разходи, които се изключват при определяне на счетоводния финансов резултат за данъчно преобразуване” – по т.3 приходи и по т.9. разходи от дейности по чл.13, ал.3 от ЗДДФЛ на ЕТ, регистрирани като земеделски производители.
Следователно, при попълване на част ІІІ от Приложение № 2, приходите по т.1 и разходите по т.2 се вземат от Отчета за приходите и разходите, в който отчет се посочват всички облагаеми и необлагаеми доходи на едноличния търговец, формиращи счетоводния финансов резултат за 2008 г. Съответно, с цел изключване /необлагане/ на необлагаемите доходи, в т.ч. доходи от дейността за производство на непреработена растителна и животинска продукция на едноличния търговец – регистриран земеделски производител, приходите и разходите от тази дейност се посочват в т.4 и т.5, които се вземат от Справка №1 на част V от същото приложение.
Видно от посоченото по горе, когато едноличен търговец – регистриран земеделски производител, придобива доходи от дейност за производство на непреработена растителна и животинска продукция, попълва Приложение 2 и Приложение 8 в съответните части касаещи именно тези доходи. Съответно, когато едноличен търговец – регистриран земеделски производител през годината придобива само доходи от дейност за производство на непреработена растителна и животинска продукция, при правилно попълване на тези приложения, сумите на доходите декларирани в Приложение № 8, част ІІІ, ред 7, респективно приходите в Приложение № 2, част V, Справка №1, ред 3 и 6 и в Приложение № 2, Част ІІІ, ред 4 трябва да са едни и същи по размер.
Декларирането на доходите на регистрираните земеделски производители в ГДД за 2009 г. става по същия начин, както описаното по горе.
По трети въпрос:
Съгласно чл.104, ал.1 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс /ДОПК/, след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения, като промени в подадена декларация се извършват с нова декларация. Подадена след изтичането на срока по ал. 1 декларация за промени се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане – чл.104, ал.3 от ДОПК.
Следователно, при подаване на коригираща ГДД за 2008 г., същата ще се смята за неподадена и няма да поражда правни последици за целите на данъчното облагане през данъчната година.

Вх.№ 1_82 от 11.03.2010 Отг. ОУИ Бургас  |  49_10_OZ_1_02_08

Оценете статията

Вашият коментар