ЗДДФЛ, чл.50,ЗДДФЛ, чл.13, aл. 1, т. 1

Изх.№ 20-00-375
21.11.2012г.
Чл.13, ал.1, т.1 и чл.50 от ЗДДФЛ
Фактическа обстановка
Съпрузи са придобили през 1999 г. чрез покупко-продажба незастроено дворно място. Сключеният през 1990 г. между тях граждански брак е прекратенпрез 2006 г. С влязло в сила съдебно решение от 2009 г., е допуснато извършване на делба на съсобствения имот, като съдът е определил равни дялове на бившите съпрузи. През 2012 г. съсобствениците продават дворното място.
Поставени въпроси
1. Облагаем ли е доходът от продажба на недвижимия имот и дължимили са осигурителни вноски за получения доход?
Извън описаната по-горе фактическа обстановка е зададен и следният въпрос:
2. На кой ред всъответното приложение на годишната декларация по чл.50 от ЗДДФЛ (ГДД за 2012 г.) следва да бъдат вписани удържаните от изплатени суми по граждански договори задължителни осигурителни вноски по Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Режимът на имуществените отношения между бившите съпрузи е подчинен на действалия по време на брака им Семеен кодекс (СК) (отм. ДВ, бр. 47 от 23.06.2009 г., в сила от 01.10.2009 г ). По силата на чл.19 от СК (отм.) придобитите по време на брака в резултат на съвместен принос вещи, права върху вещи и парични влогове, независимо от това, на чие име са придобити, принадлежат общо на двамата съпрузи, като съвместният принос се предполага до доказване на противното. По отношение на тези имущества, представляващи съпружеска имуществена общност (СИО), съпрузите имат равни права на владение, ползване и разпореждане (чл. 22, ал.1 от СК – отм.).
С влизане в сила на решението за развод през 2006 г., СИО е прекратена (чл.26, ал.1 от СК – отм.), катоот този момент от бездялова СИО, собствеността върху дворното място се трансформира в обикновена – при равни дялове за бившите съпрузи (чл.27 от с.з.). Трансформацията на СИОв обикновена дялова съсобственост, не представлява ново придобиване на имота. Поради това годината на придобиване на дворното място за всеки съсобственик е 1999 г.
За да е необлагаем полученият през 2012 г. доход от продажбата на дворното място, е необходимо получателят на дохода да е местно физическо лице по смисъла на чл.4, ал.1-3 от ЗДДФЛ, както и да са изпълнени едновременно следните условия, визирани в хипотезата на чл.13, ал.1, т.1, б.”б” от ЗДДФЛ:
– да са изминали повече от 5 години между датата на придобиване и датата на продажбата/замяната на недвижимия имот (предвид гореизложеното, това условие е изпълнено);
– продадените имоти да не са повече от два през 2012 г. (за селскостопанските и горските имоти броят е неограничен);
Осигурителни вноски за получения доход от продажба на недвижим имот не се дължат. Съгласно чл.10, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) основанието за осигуряване е упражняването на трудова дейност.
По втори въпрос:
Лицата, които са получили доходи от извънтрудови правоотношения и не са самоосигуряващи се, в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ посочват само удържаните задължителни осигурителни вноски по КСО и ЗЗО. Единствено самоосигуряващите се лица са задължени да преизчисляват дължимите осигурителни вноски върху окончателния размер на осигурителния доход за съответната финансова година. Поради обстоятелството, че не сте самоосигуряващо се лице и следователно нямате задължение да преизчислявате дължими осигурителни вноски на база годишен доход, то годишната данъчна основа за придобития доход по извънтрудови правоотношения се формира като от облагаемия доход приспаднете удържаните Ви суми за задължителни осигурителни вноски по КСО и ЗЗО, които са отразени в издадената от платеца на дохода служебна бележка. Доколкото все още липсва одобрен образец на декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2012 г., следва да се посочи, че в таблицата за изчисляване на годишната данъчна основа за доходи от извънтрудови правоотношения (в ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ за 2012 г.), трябва да попълните редовете „Вноски за ….., внесени през годината”, като впишете само удържаните от платеца на дохода осигурителни вноски по КСО и ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар