ЗДДФЛ, чл.8,ЗДДФЛ, чл.4,ЗДДФЛ, чл.6,ЗДДФЛ, чл.7,ЗДДФЛ, чл.29,ЗДДФЛ, чл.43,ЗДДФЛ, чл.50,ЗДДФЛ, чл.55,ЗДДФЛ, чл.75

Изх. № 91-00-16
Дата: 06.03.2015
ЗДДФЛ, чл. 4;ЗДДФЛ, чл. 43;
ЗДДФЛ, чл. 6;ЗДДФЛ, чл. 50;
ЗДДФЛ, чл. 7;ЗДДФЛ, чл. 55;
ЗДДФЛ, чл. 8;ЗДДФЛ, чл. 75.
ЗДДФЛ, чл. 29;
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в ЦУ на НАП, Ви уведомявам следното:
В запитването е посочено, че понастоящем живеете в България, където имате постоянен адрес. Смятате да придобивате доходи като писател на свободна практика и бихте желала да започнете да плащате подоходен данък върху тези доходи. Посочили сте още, че ще извършвате дейността от дома си, като доходите Ви ще са от чужбина, в зависимост от това къде е публикацията. Поставените от Вас въпроси са свързани с реда и начина на плащане на подоходния данък.
Предвид така описаната неизчерпателна фактическа обстановка и относимата нормативна уредба изразявам следното принципно становище:
Редът за облагане доходите на физическите лица е регламентиран в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и до голяма степен зависи от обстоятелството дали за данъчната година лицето е местно или чуждестранно физическо лице за България.
Статута на местно лице на България се определя за цялата календарна (данъчна) година и не зависи от гражданството на лицето. Местно физическо лице по смисъла на чл. 4 от ЗДДФЛ без оглед на гражданството, е лице,което отговаря поне на един от следните критерии:
1. има постоянен адрес в България, или
2. пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период. Лицето се смята за местно за годината, през която пребиваването надхвърли 183 дни. Денят на излизане и денят на влизане в страната се смятат поотделно за дни на пребиваване в страната. Не се смята за пребиваване в България периодът на престой единствено с цел обучение или медицинско лечение; или
3. изпратено е в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство; или
4. центърът на жизнените интереси на лицето се намира в България. Центърът на жизнените интереси е в България, когато интересите на лицето са тясно свързани със страната. Това е допълнителен критерий, при който се вземат предвид семейството, собствеността, мястото, от което собствеността се управлява, мястото, от което лицето осъществява трудова, професионална или стопанска дейност. Не е местно физическо лице лицето, което има постоянен адрес в България, но центърът на жизнените му интереси не се намира в страната.
Чуждестранни физически лица са лицата, които не са местни лица по смисъла на чл. 4 от ЗДДФЛ.
Местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина, а чуждестранните физически лица само за придобити доходи от източници в Република България (чл. 6 и 7 от ЗДДФЛ). Доходите от източници в Република България са описани в чл. 8 от ЗДДФЛ, като в ал. 2 от посочената разпоредба е посочено, че доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България.
Предвид гореизложеното, предоставената информация в запитването обаче не е достатъчна за да бъдете категорично определена като местно или чуждестранно физическо лице на България, поради което следва да имате предвид следното:
Съгласно чл. 29 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанската дейност на местните физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон се определя, като придобитият доход се намалява с нормативно определени разходи за дейността. Законодателят е фиксирал различен размер на разходите, изхождайки от спецификитена съответната дейност. Преценката за вида на дохода има определящо значение при формирането на облагаемия доход по чл. 29 от ЗДДФЛ. Ако физическо лице упражнява свободна професия и е придобило доходи от авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, предвид специфичния характер на придобития доход, разходите за дейността с които се намалява придобития доход са указани в разпоредбата на чл. 29, т. 2 , б. „б” от ЗДДФЛ и са в размер на 40 на сто.
Във връзка с дефинирането на понятието „авторски и лицензионни възнаграждения“, законът препраща към Закона за корпоративното подоходно облагане (§ 1, т. 8 от ДР на ЗДДФЛ). По смисъла на § 1, т. 8 от ДР на ЗКПО, “авторски и лицензионни възнаграждения“ са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит.
Съгласно чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ, лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29 от закона, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.
Размерът на дължимия данък се определя, като разликата определена по горепосочения начин се умножи по данъчна ставка 10 на сто (чл. 43, ал. 3 от ЗДДФЛ).
Когатоплатецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, авансовия данък се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода, като за доходи, придобити през четвърто тримесечие на данъчната година не се внася авансов данък (чл. 67 от ЗДДФЛ). За дължимия авансов данък се подава данъчна декларация на основание чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ – в срока за внасяне на данъка.
Годишно тези доходи подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Ако предвид гореизложеното оставате чуждестранно лице за България, с оглед описаното от Вас вероятно ще формирате определена база в България и придобитите от Вас доходи от източник в страната ще подлежат на облагане по реда, предвиден за местните физически лица и описан по-горе.
По отношение на данъчното облагане на доходите на физически лица също така следва да се има предвид, че съгласно чл. 75 от ЗДДФЛ, когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Р България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН
ДИРЕКТОР НА НАП:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар