ЗДДФЛ, чл.9, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.11, aл. 3,ЗДДФЛ, чл.45, aл. 4,ЗДДФЛ, чл.44, aл. 4,ЗДДФЛ, чл.44, aл. 5

Изх. №24-34-51
Дата:09.05.2011 год.
ЗДДФЛ, чл. 9, ал. 2;
ЗДДФЛ, чл. 11, ал. 3;
ЗДДФЛ, чл. 44, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 44, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 4.
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за доходи от наем.
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-34-51 от 09.02.2011 г., изразявам следното становище:
Предвид описаното в писмото Ви, двадесет съсобственици отдавате под наем шест малки магазина в един имот на шест наемателя, които най вероятно са предприятия. На ротационен принцип един упълномощен от останалите съсобственици сключва договори с наемателите, събира месечните наеми и ги предава на другите собственици в зависимост от идеалните им части. В тази връзка посочвате, че се получават усложнения поради това, че някои закъсняват с месечните вноски, разтеглят сроковете за плащане или погасяват наемите на част от тях. Проблема, който поставяте е свързан с това, че всеки наемодател трябва да приложи към декларацията около седемдесетвносни бележки за авансово внесен данък. При така изложената фактическа обстановка Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2011 г., когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход се умножи по данъчна ставка 10 на сто. Важно е да се уточни, че задължението за облагане с авансов данък възниква за физическото лице при придобиването на дохода от наем, т.е.
– при плащане в брой – на датата на плащането;
– при безналично плащане – на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода или получаването на чека;
– при плащане в натура – на датата на получаването на престацията.
При това, доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от трето лице (чл. 11, ал. 3 от ЗДДФЛ). Следователно, без оглед на това, че наемът се изплаща на едно лице, което е упълномощено от съсобствениците, фактически притежатели на дохода са отделните съсобственици, съразмерно на частта, която притежават от недвижимия имот. Аргумент в тази посока е разпоредбата на
чл. 30 от Закона за собствеността, според която всеки съсобственик участва в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си.
На основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ във връзка с чл. 44, ал. 4, предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доход от наем, подлежащ на облагане по реда на чл. 31 от закона, издава за изплатените доходи и удържания данък сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода. Целта на тези формуляри е да удостоверят изплатения облагаем доход и удържания данък, поради което издаването им от предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на въпросните доходи е в интерес на физическите лица, придобили доходите от наем. Това е така, защото служебната бележка се прилага към годишната данъчна декларация и представлява документ, удостоверяващ авансово удържания данък от платеца на дохода, който подлежи на приспадане при годишното облагане. Към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ не се прилагат вносни бележки.
Имайте предвид, че в разпоредбата на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ не е визирана конкретна дата за издаването на формулярите, но доколкото то е обвързано с авансовото облагане на доходите, може да се приеме, че това е датата на изплащането им.Независимо от това, при многократни или периодични плащания честа практика е издаването на една служебна бележка за данъчната година, в която платецът сумира изплатения на лицето облагаем доход и удържания авансово данък и която се прилага към годишната данъчна декларация от физическото лице на основание чл. 50, ал. 4 от ЗДДФЛ.
За доходи, за които при придобиването им платецът на дохода издава предвидения в закона формуляр „Сметка за изплатени суми”, физическото лице не е задължено да издава документа, предвиден в чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ (чл. 9, ал. 3 от ЗДДФЛ).
Относно прилагането на чл. 44, ал. 4 и ал. 5 и чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ министърът на финансите е издал Указание № УК-2 от 23.03.2011 г., копие от което Ви изпращам.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар