данъчното третиране по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) на дарения за благотворителната инициатива БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА”

Изх. №24-34-51
Дата: 09.06.2012 год.
ЗКПО, чл. 71
Относно: данъчното третиране по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)на дарения за благотворителната инициатива „БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА”
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-51/20.03.2012 г., сте посочили, че дружеството има намерение да подпомогне благотворителната инициатива „Българската Коледа”. В образеца на договора за дарение, който се сключва с един от съучредителите, изрично е записано, че „посредникът е длъжен да осигури разходването на средствата от дарението единствено за целите на подпомагане на здравни и лечебни заведения и физически лица, нуждаещи се от лечение, които попадат в обхвата на чл. 31 от ЗКПО и чл. 22 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)”. Приложен е образец на договора за дарение за благотворителната инициатива „Българската Коледа”.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Достатъчно ли е уговореното в договора, че със средствата ще се подпомагат само лица от обхвата на чл. 31 от ЗКПО и чл. 22 от ЗДДФЛ, за да бъде признато за данъчни цели направеното дарение?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:   
Данъчното третиране наразходите за дарения е регламентирано в част втора, глава седма „Данъчни постоянни разлики” на ЗКПО, където в чл. 26, т. 7 и чл. 31 е постановено, че тези разходи са или изцяло непризнати за данъчни цели или се признават частично взависимост от статута на надареното лице и наличието на счетоводна печалба при дарителя.
Съгласно чл. 31, ал. 1 от ЗКПО за данъчни цели се признават счетоводните разходи за дарения в общ размер до 10 на сто от положителния счетоводен финансов резултат (счетоводната печалба), когато разходите са направени в полза на лицата, посочени в т. 1 – т. 18 на разпоредбата. В чл. 31, ал. 6 от ЗКПО изрично е регламентирано, че за да бъде признат разхода за дарение, трябва да са налице доказателства, че предметът на дарението е получен.
Според приложения образец на договор за дарение, дарителят – от една страна и от друга страна – Българска национална телевизия, наричана посредник, като съучредител на дарителската програма на инициативата „Българската Коледа” се споразумяват за следното: дарителят отстъпва безвъзмездно определена сума по специална дарителска сметка, чийто титуляр е посредникът, за благотворителната инициатива. Посредникът поема задължение да предостави на дарителя „Сертификат за дарение”, с който ще се удостовери разходването на постъпилите средства, придружен със списък на надарените лица, след като те приемат дарението.
За целите на признаването на отчетен счетоводен разход в чл. 10 от ЗКПО е въведен принципът за документална обоснованост, според който счетоводен разход, включително за дарение, се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч), отразяващ вярно стопанската операция.
Правната регламентация на договора за дарение, включително изискванията за тяхното документиране, се съдържа в чл. 225 – 227 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).
С оглед разпоредбите на ЗКПО и ЗЗД, като доказателство за действителността на дарението могат да послужат: договор за дарение; протокол; други доказателства, документиращи целите и условията на дарението, както и неговото предаване/приемане.
Следователно за данъчни цели разходът за дарение може да бъде признат по реда на чл.31 от ЗКПО, ако са налице доказателства, че:
?дарението е направено в полза на лице, попадащо сред посочените в чл. 31 от ЗКПО, и
?предметът на дарението е получен.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар