ЗДДС, т. 15, параграф 1

№ 1102/20.08.2013г. и № 1102-2/13.09.2013г.
§1, т.15 ДР ЗДДС
В писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …… с вх. № ………….2013г. е посочено, че в изпълнение на Договор за безвъзмездна финансова помощ по проект „Интегриран градски транспорт ……” предстои доставка на подвижен състав – автобуси и тролейбуси. Партньор по проекта е търговско дружество 100% общинска собственост, което е провело процедура за избор на изпълнител по доставката на нов подвижен състав. Финансирането на тази доставка ще бъде осигурено със средства от Община ………. – бенефициент по проекта, като съфинансиране и средства по Оперативна програма „Регионално развитие”.Доставката на стоките ще бъде извършена от държава членка на Европейския съюз и фактурите ще бъдат издавани на общинското търговското дружество.
Разплащането по доставката от страна на общинската фирма ще се извърши след превеждане на финансовите средства от Община ……….. под формата на финансиране, в това число и средствата от оперативната програма.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли предоставеното финансиране да попадне в обхвата на освободените доставки?
2.Какъв документ следва да издаде общинското търговско дружество- партньор на Община … по проект „Интегриран градски транспорт ……..” за полученото финансиране, имайки предвид, че то е финансиране за придобиване на активи, които ще станат собственост на общинската фирма.
С писмо вх. № …………..2013г. допълнително са представени Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” между Министерството на регионалното развитие и благоустройството /договарящ орган/ и Община …………/бенефициент/, сключен на ………..2012г. и Договор за партньорство, сключен на …………..2012г. между Община ………./водещ партньор/ и „Г” ЕАД /партньор/.
Предвид действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ изразявам следното становище:
Видно от приложения към преписката Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Община ……….сключен на ………2012г. договарящият орган предоставя на бенефициента безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект „Интегриран градски транспорт на град ……..” при определените в чл.5 условия и в срока визиран в чл.2. Като партньор на Община ……., който участва в изпълнението на проекта в чл.6 на договора е посочен „Г” ЕАД, оператор на услуги в областта на транспорта на територията на общината.
Съгласно чл.3.2 на договора финансирането на общата стойност на допустимите разходи по проекта ще се извършва със средства, предоставени като безвъзмездна финансова помощ по ОПРР и съфинансиране, осигурено от Община ……….. Плащанията към бенефициента ще бъдат авансово, междинни и балансово и ще се извършват след представяне на Искане за плащане, придружено с всички изискуеми съгласно договора документи.
В чл.5.5 от договора е указан срок, във който Община ……..се задължава да предостави на договарящия орган доказателства за предприетите действия и стартирана процедура за привеждане надоговорите за обществена услуга с превозвачите, които ще придобият и/или ползват активи, финансирани в рамките на проекта в съответствие с изискванията на Регламент /ЕО/ 1370/2007г. По отношение договора за обществена услуга с партньора по проекта „Г” ЕАД е указано, че следва да бъде предоставенпреди датата на сключване на договор с изпълнител на обществената поръчка за активите, за които възложител на обществената поръчка ще бъде операторът. В договора за обществена услуга следва да бъдат включени условията, при които операторът се задължава да използва придобитите по договора активи.
Във връзка с подготовката и последващото изпълнението на финансирания проект, между Община ………. „Г” ЕАД на ………..2012г. е сключен договор за партньорство, съгласно който Партньорът се задължава да изпълнява поетите задължения по Оперативната програма и да участва в дейностите по изпълнението на проекта като провежда процедури по възлагане на обществени поръчки за доставка на посочените в чл.8.10.2.1. автобуси. След получаване наавансово, междинно и балансово плащане от Договарящия орган, Водещият партньор е длъжен да преведе към Партньора сумите, дължими във връзка със сключените договори за доставка на автобуси по чл.8.10.2.1.
С оглед гореизложеното считаме, че възникналите между Община …….. и „Г” ЕАД правоотношения не са свързани с прехвърлянето на собственост върху вещи и плащането на цена, поради което са извън предметния обхват на ЗДДС. Доставка на стоки по смисъла на ЗДДС ще възникне между на „Г” ЕАД и лицето, което е страна по договора за обществена поръчка.
Финансирането на направените от «Г» ЕАД разходи за доставка на транспортни средства по аргумент от разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от закона е извън обхвата на ЗДДС тъй като не е пряко свързано с доставка по смисъла на параграф 1, т. 15 от ДР на ЗДДС. Посочената разпоредба регламентира, че субсидии и финансирания, предназначени единствено за финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка.
Според чл.113, ал. 1 от ЗДДС задължение за издаване на фактура възниква само за документиране на извършена доставка или за авансово плащане по доставка.
Изхождайки от разпоредбите на чл. чл.4, ал.3 от Закона за счетоводството /ЗСч/ считаме, че полученото от „Г” ЕАД финасиране за придобиване на активи следва да бъде документално оформено с първичен счетоводен документ по чл.7 от ЗСч.

Scroll to Top