ЗДДС, чл.100,ЗДДС, чл.99, aл. 1,ЗДДС, чл.39, т. 1,ЗДДС, чл.70, aл. 1, т. 1

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи писмено запитване с вх. № …../ 03.07.2013 г. В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
ЕТ „Индивидуална практика за спешна медицинска помощ – д-р ………………” извършва единствено услуги, свързани със здравеопазване. За целите на своята дейност възнамерява да придобие чрез покупка специализирана медицинска апаратура – ултразвуков апарат, от регистрирано по ДДС лице в друга страна-членка на ЕС. Стойността на апаратурата е над 20 000 лв. Същата ще се използва за извършване на здравни услуги. За целта по закон е извършена регистрация по ЗДДС на основание чл.99, тъй като стойността на апарата е 19 900 евро.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли да се заплати ДДС за извършената покупка?
2.Как следва да се отрази протоколът по чл.117 в дневниците за покупки и продажби?
3.При доброволно регистриране по ЗДДС на основание чл.100 от ЗДДС, възниква ли право на данъчен кредит при вътреобщностно придобиване?
Предвид изложената фактическа обстановка, във връзка с поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.99, ал.1 от ЗДДС, на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно незадължено юридическо лице и данъчно задължено лице, което не е регистрирано на основание чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3 и чл. 102 и което извършва вътреобщностно придобиване на стоки.
Видно от Вашето писмо, Вие сте регистрирани по ЗДДС на горното основание, тъй като ще придобиете апарат на стойност над 20 000 лв.
По смисъла на чл.99, ал.3 от ЗДДС, вътреобщностното придобиване на апарата ще подлежи на облагане с данък по този закон.
Съгласно разпоредбата на чл.84 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
По смисъла на чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС, протокол се издава задължително в случаите по чл. 82, ал. 2, 3, 4 и 5 и чл. 84 – от регистрираното лице – получател по доставката.
За да изпълните задълженията си за начисляване на данъка, регламентирани в чл.86, ал.1 от ЗДДС, протокола следва да отразите в дневника за продажби и справката декларация за съответния данъчен период.
За така начисления данък за апарата за Вас не възниква право на приспадане на данъчен кредит. Това е така, тъй като съгласно чл.70, ал.4 от ЗДДС, лице, регистрирано на основание чл.99 от закона, няма право на данъчен кредит.В дневника за покупки този протокол се отразява в колона 9 „ДО и данък на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл.82, ал.2-5 ЗДДС и вносът без право на данъчен кредит или без данък”.
Предвид гореизложеното, при спазване на разпоредбите на ЗДДС, резултатът по справката декларация по ДДС за този данъчен период ще е ДДС за внасяне за осъщественото от Вас вътреобщностно придобиване на ултразвуков апарат, която сума се дължи по реда на чл.89, ал.1 от ЗДДС. Когато е налице резултат за периода – данък за внасяне, регистрираното лице е длъжно да внесе данъка в републиканския бюджет по сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите в срока за подаване на справка-декларацията за този данъчен период.
Следва да имате предвид, че и при регистрация по желание – на основание чл.100 от ЗДДС, за Вас няма да възникне право на данъчен кредит, тъй като осъществявате освободени доставки.
Съгласно чл.39, т.1 от ЗДДС, освободена доставка е извършването на здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения и детски ясли по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения
По смисъла на чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когатостоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
Тъй като ултразвуковия апарат е предназначен за извършване на здравни/медицински услуги, които са освободени от облагане с ДДС, за придобиването му не възниква право на приспадане на данъчен кредит при регистрация по общия ред по ЗДДС.

Scroll to Top