ЗДДС, чл.11, aл. 1,ЗДДС, чл.11, aл. 2,ЗДДС, чл.12, aл. 1,ЗДДС, чл.86,ЗДДС, чл.3, aл. 1,ЗДДС, чл.3, aл. 2,ЗДДС, чл.67, aл. 2,ЗДДС, чл.8,ЗДДС, чл.9, aл. 1,ЗДДС, чл.96

Изх. № 53-00-29/08.04.2014 г.
чл. 3, ал. 1 и ал. 2, чл. 8, чл. 9, ал. 1,чл. 11, ал. 1 и ал. 2, чл. 12, ал. 1, чл. 67, ал. 2, чл. 86, чл. 96 от ЗДДС
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ., е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-29 от 18.02.2014 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„ХХХХХ” ЕООД е било взискател по изпълнително дело№ 20107430400531, образувано от Частен съдебен изпълнител (ЧСИ) YYYYY, с район на действие Окръжен съд …. В хода на делото е изнесен на публична продан апартамент, собственост на две физически лица, ипотекарни длъжници. Дружеството е участвало в наддаването и с протокол от 21.01.2013 г. е обявено за купувач на имота. На основание чл. 495 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) на 13.02.2013 г. „ХХХХХ” ЕООД е заплатило сумата от 2 113.02 лв, съставляващи вземания на ЧСИ за такси по делото в размер на 1 916.38 лв и 196.64 лв за дължим на община …. данък върху имота. До момента ЧСИ не е издала фактура за получената сума от 1 916.38 лв, представляваща такса по т. 26 от Тарифата за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители (ТТРЗЧСИ).
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
1.Действа ли ЧСИ в качеството на данъчно задължено лице доставчик по смисъла на ЗДДС?
2. Кой е получателят по доставката, за която се дължи такса по т. 26 от ТТРЗЧСИ?
По така установената фактическата обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
Попърви въпрос:
Всяко лице има статут на данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС в случаите, когато същото извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно разпоредбите на чл. 3, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС независима икономическа дейност е всяка дейност, която е осъществявана редовно или по занятие, срещу възнаграждение, включително дейността на лицата, предоставящи услуги. По силата на чл. 8 от ЗДДС услуга по смисъла на закона е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство, а според чл. 9, ал. 1 от ЗДДС, доставка на услуга е всяко извършване на услуга.
Съгласно чл. 2, ал. 1 от Закона за частните съдебни изпълнители (ЗЧСИ) частен съдебен изпълнител е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни притезания. Глава седма на същия закон „Такси и разноски по изпълнението” регламентира таксите, които събират частните съдебни изпълнители. На основание чл. 78, ал. 2 от ЗЧСИ размерът на таксите се определя с тарифа на Министерския съвет по предложение на министъра на правосъдието след съгласуване с камарата. Действащата тарифа за таксите и разноските към ЗЧСИ е обнародвана в бр. 35 на Държавен вестник от 28. 04. 2006 г. Съгласно
чл. 80 от закона за всяко действие на ЧСИ дължимата такса, определена с тарифата по чл. 78, ал. 2 от ЗЧСИ се внася авансово. Таксите, които ЧСИ събира, по своя характер са възнаграждение за извършените от него услуги/действия по повод изпълнението.
Видно от изложеното, физическо лице, осъществяващо дейност като ЧСИ изпълнява както общия критерий по чл. 3, ал. 2 от ЗДДС, така и условието по чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, за наличие на лице, предоставящо услуги. Същевременно дейността на ЧСИ не е сред изрично изброените в чл. 3, ал. 3 от ЗДДС дейности, за които законът изрично казва, че нямат характер на независима икономическа дейност. Поради това ЧСИ е данъчно задължено лице за целите на ЗДДС.
Съгласно разпоредбата на чл. 11, ал. 1 от ЗДДС всяко лице, което извършва услуга, е доставчик. Предвид това, за целите на облагането с ДДС, качеството доставчик е присъщо и на ЧСИ.
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема е всяка доставка на услуга по смисъла на чл. 9 от закона, когато е извършена от данъчно задължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в изрично посочените в закона случаи. Тъй като извършваните от ЧСИ доставки на услуги, във връзка с които се събират определените в тарифата такси, не попадат в изключенията, посочени в глава четвърта „Освободени доставки и придобивания” от ЗДДС, те са облагаеми доставки на услуга по смисъла на ЗДДС. Предвид това, когато доставчикът – ЧСИ е регистрирано по ЗДДС лице, за него възниква задължение за начисляване на данък по чл. 86 от ЗДДС. Когато ЧСИ не е регистрирано по ЗДДС лице, тези доставки формират облагаем оборот и при изпълнение на условията на чл. 96 от ЗДДС възниква задължение за регистрация по ЗДДС. В случай, че ЧСИ не е начислил ДДС върху стойността на платената такса, следва да се има предвид разпоредбата на чл. 67, ал. 2 от ЗДДС, съгласно която в случай, че при договарянето на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, се приема, че той е включен в договорената цена.
Повтори въпрос:
На основание чл. 426, ал. 1 от ГПК индивидуалното изпълнителното производство се образува по молба на кредитора – взискател. Той определя начините на изпълнение и всички действия, извършвани в хода на производството, се извършват по негова инициатива и са насочени към удовлетворяването му от имуществените права на неговия длъжник. Съгласно
т. 34 от ТТРЗЧСИ таксите и разноските по изпълнителното дело се заплащат от взискателя и са за сметка на длъжника. Съгласно чл. 11, ал. 2 от ЗДДС, получател по доставката на услуга е лицето, което получава услугата. Изхождайки от тези разпоредби се налага извода, че получател по доставката на услуги, извършвани в хода на изпълнителното производство по ГПК, се явява правният субект, по чиято инициатива се извършва конкретната услуга, и в чиито интерес е нейното извършване. Поради това, както и предвид характера на ДДС като данък, с който се облага потреблението на стоки и услуги, същият субект следва да заплати сумата на начисления данък. По отношение на тази сума разпоредбата на т. 34 от ТТРЗЧСИ не може да бъде приложена. Горното се отнася и към случаите, в които отделни действия в изпълнителното производство се извършват по инициатива на различни активно легитимирани в процеса лица.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.’

Оценете статията

Вашият коментар