ЗДДС, чл.113

2098/10.01.2011г.
Чл.113 ЗДДС
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр…….. с вх. ……………..г., изразявам принципно становище, съобразено с действащитеразпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
В запитването сте посочили, че осъществявате стопанска дейност, имате регистрация като едноличен търговец и сте регистрирано по ЗДДС лице. Като физическо лице сте собственик на офис, в режим на СИО, който отдавате под наем на регистрирано по ЗДДС лице. Въпросът Ви е свързан с определяне на данъчната основа на доставките по отдаване под наем на офис и начина по който следва да ги документирате.
Отдаването под наем на сграда или част от сграда представлява доставка с непрекъснато изпълнение. Според чл.25, ал.4 от ЗДДС всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. Когато преди да е възникнало данъчно събитие се извърши авансово плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането.
Съгласно ал.1 на чл.113 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това. Разпоредбата на ал.4 въвежда изискване фактурата да се издава не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането. Издаването на фактура не е задължително в изричнорегламентираните с чл.113, ал.3 от закона хипотези, сред които не фигурира доставката по отдаване под наем на офис на регистрирано по ЗДДС лице.
При документиране на всички доставки, представляващи независима икономическа дейност /в т.ч. експлоатацията на лично имущество/, физическото лице е длъжно да се идентифицира с получения при регистрацията си идентификационен номер по ДДС, като в издадената фактура може да посочи качеството, в което извършва съответната доставка – на физическо лице или на ЕТ.
Размерът на дължимия за доставката по отдаване под наем на сграда данък върху добавена стойност зависи от конкретното споразумение между страните по договора. Когато е договорено, че данъкът не е включен в наемната цена, определянето му се извършва като данъчната основа на доставката се умножи по данъчната ставка. В случаите, при които в договора не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, според чл.67, ал.2 от ЗДДС се приема, че той е включен в договорената цена и определянето му се извършва по визираната в чл.53, ал.2 от ППЗДДС формула.

Оценете статията

Вашият коментар