ЗДДС, чл.113, aл. 1

2_1559/18.06.2009г.
ЗДДС – чл.113, ал.1
Във Ваше писмено запитване изх.№………..2009г., заведено по регистъра на Дирекция „ОУИ” гр.. с вх.№………….2009г. е описана следната фактическа обстановка:
«…………»ЕООДе партньор на «………»АД по Оперативна программа «Развитие на човешките ресурси». В проекта са включении за обучение служители от всички поделения на «……..»АД /бенефициент/ и «……….»ЕООД /партньор по проекта/. «……»ЕООД, като прартньор по проекта, е ангажирано с обученията, предвидени по проекта, като осигурява лекторите за провеждането им, съгласно бюджета. Проекта е финансиран от Европейския социален фонд /ЕСФ/ – 70% и съфинансиран от «……..»АД – 30%.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли «…..»ЕООД да начисли ДДС върху получените суми от «…….»АД?
2.На какво основание от ЗДДС, съгласно т.9 от Ръководството на бенефициента «…….»ЕООД не издава фактури на бенефициента?
3.Как следва «……..ЕООД да третира сумата, която ще получи от «……..»АД за съфинансирането /30%/ от гледна точка на ЗДДС, в сравнение със сумата за сметка на ЕСФ, която също се получава чрез «…….»АД и следва ли различно документиране и начисляване на ДДС?
Предвид действащата нормативна уредба съобразно изложената информация изразяваме следното принципно становище:
Видно от приложените документи «……»ЕООД е партньор на бенефициента «……»АД по изпълнение на проект по Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси» и като партньор участва в реализацията на проекта заедно с водещата организация, отговаря на същите изисквания за допустимост и направените от него разходи са допустими в същата степен, както и разходите, направени от кандидата /т.6 от Договора за безвъзмездна финансова помощ № BG…………
В съответствие с основната цел на оперативната програма „……”АД, като водеща организация е сключил договор №……. от …….2008г. с «……»ЕООД, като партньор, с който страните се договарят съвместно да реализират изпълнението на проект «Обучение на заетите – инвестиция в развитието на фирмата». Ролята на партньора е да извърши обучение на служители на водещата организация и останалите партньори по договора за безвъзмездна финансова помощ. Водещата организация извършва плащане към партньора в срок до 5 дни от получаване на плащането от Агенция по заетостта.
В Приложение №1 към Ръководството на бенефициента са определени изискванията за допустимост на разходите и оформяне на документи по схема за безвъзмездна финансова помощ „Квалификационни услуги и обучения на заети лица” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, като в т.9 „Общи изисквания към документите” е посочено следното:
„Партньорите не издават фактури, които впоследствие да предоставят на водещата организация. Съответно водещата организация не издава фактури към Агенцията по заетостта или нейните поделения!
Уреждането на финансовите взаимоотношения между партньорите и водещата организация се извършва на база искане за плащане и документ, съдържащ минималната информация, описана в чл.7 от Закона за счетоводството. В искането за плащане партньорът следва да декларира същите обстоятелства, каквито и водещата организация декларира пред Агенция по заетостта.”
«……»ЕООД е длъжен да изпълнява поетите задължения по Оперативната програма и да доказва по определения ред направените разходи. Получаването на финансирането за покриване на допустимите разходи по изпълнение на проекта следва да бъде документирано при спазване на изискванията на т.9 от Приложение №1 към Ръководството на бенефициента.
Според чл.12, ал.1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и чл.9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Видно от приложените документи при изпълнение на задълженията си «…..»ЕООД не извършва облагаеми доставки по смисъла на чл.12 от ЗДДС, като отношенията между «…..»ЕООД и «……»АД са партньорски, а не взаимоотношения между изпълнител и възложител /доставчик и клиент/.
Финансирането на разходите е извън обхвата на ЗДДС и по аргумент от разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС, тъй като е налице финансиране, което не е пряко свързано с доставка по смисъла на §1, т.15 от ДР на ЗДДС. Съгласно т.15, §1 от ДР на ЗДДС, изречение второ, не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид факта, че превеждането на средства от бенефициента на партньора е свързано с покриване на разходи във връзка със съответния проект, а не с доставки, считаме, че не възниква и задължение за издаване на фактури. Това е така, тъй като по смисъла на чл.113, ал.1 от ЗДДС, задължение за издаване на фактура възниква само за документиране на извършена доставка или за авансово плащане по доставка.

Оценете статията

Вашият коментар