ЗДДС, чл.113, aл. 3, т. 5,ЗДДС, чл.113, aл. 6,ЗДДС, чл.113, aл. 7,ЗДДС, чл.113, aл. 3, т. 1

5_ 53-00-71/11.06.2014 г.
Чл. 113, ал. 3, т. 1 и 5, ал. 6 и ал.7 от ЗДДС .
Фактическа обстановка:
„ХХХ” ООД има сключени договори с организатори на различни културни, спортни, развлекателни и други мероприятия, по силата на които продава билети за организираните мероприятия от името и за сметка на съответния възложител. Дружеството може да продава само билети за определени от възложителя редове или места в салона. В случай, че възложителят е възложил на друг разпространител продажбата на билети за редове, различни от възложените на „ХХХ” ООД, и този разпространител продаде билетите за всички възложени му места преди „ХХХ” ООД да е продало билетите за редовете/местата, които са му възложени на него, възложителят има право да поиска от „ХХХ” ООД да преустанови продажбата на билети за определени редове/места и да я възложи на другия разпространител. В случай, че на дружеството е възложена продажбата на билети за определени редове или места от салона, организаторът на събитието може от свое име да продава билети за същите редове/места само след като „ХХХ” ООД е прекратило продажбата.
Възложителят не заплаща комисионна на дружеството. Вместо това „ХХХ” ООД начислява за своя сметка определен процент върху цената на всеки от билетите под формата на такса за обработка на поръчката и комисионна, които се заплащат от крайния потребител при закупуването на билета. Закупуването става през интернет страницата на дружеството, като плащането се извършва по електронен път с кредитна карта чрез виртуален ПОС терминал или чрез системата на Ипей/Изипей. След потвърждаването на плащането, в предварително създаден в интернет страницата профил на клиента се генерира билет с уникален 17-разряден идентификационен код, бар код и QR код. Клиентът разпечатва този билет и удостоверява с него правото си да присъства на съответното мероприятие.
Постъпленията от продажбата на билетите постъпват в банковата сметка на дружеството, след което се превеждат на съответните възложители, съобразно общата стойност на продадените за тяхна сметка билети.
Поставени въпроси:
1. Следва ли дружество да отчита продажбите на билети по реда на чл. 119 от ЗДДС и чл. 112 от ППЗДДС?
2. Как следва да се документира разплащането с възложителите? Необходимо ли е те да издават фактури на „ХХХ” ООД за продадените електронни билети?
По първи въпрос:
Запитването в тази му част е изпратено по компетентност дона НАП.
По втори въпрос:
Видно от изложената фактическа обстановка, при продажбата на всеки билет дружеството извършва две доставки на услуги по смисъла на ЗДДС.
Първата от доставките се извършва към възложителя и се изразява в продажбата на билет за негова сметка. Доколкото дружеството не получава възнаграждение от възложителя за извършената услуга, то тази доставка е безвъзмездна. Безвъзмездните доставки не са сред посочените в чл. 2 от ЗДДС обекти на облагане, поради което са извън обхвата на закона. В съответствие с разпоредбата на чл. 113, ал. 3, т. 5 от ЗДДС издаването на фактура за безвъзмездна доставка не е задължително, а съгласно чл. 113, ал. 6 от ЗДДС безвъзмездните доставки могат да бъдат документирани с фактура по желание на доставчика или на получателя, като всяка страна е длъжна да окаже необходимото съдействие на другата за издаването на фактурата. Доколкото ЗДДС не се интересува от тези доставки, достатъчно е разплащането с възложителите да бъде документирано с издаването на първичен счетоводен документ – касов ордер, платежно нареждане или друг.
Втората доставка се извършва към лицето, което закупува билет. В този случай дружеството преотстъпва срещу възнаграждение на това лице правото да заеме едно или повече от местата в салона, които са възложени за продажба на „XXX” ООД, както и му осигурява възможността да закупи и плати билета по електронен път. При това, ако получателят по доставката е данъчно незадължено физическо лице, в съответствие с чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС, издаването на фактура не е задължително, с изключение на случаите по ал. 6 от същия член. Ако лицето пожелае да му бъде издадена фактура, то на отделни редове от нея следва да бъдат посочени отделните компоненти, формиращи крайната цена, която лицето е платило, като бъде съобразено кои от доставките са освободени по смисъла на глава четвърта от ЗДДС и данък да бъде начислен само върху стойността на извършените облагаеми доставки. Последното се отнася и до случаите, в които билетите са закупени от лице, което не е данъчно незадължено физическо лице, и в които по силата на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС издаването на фактура е задължително. При всички случаи на издаване на фактура от името на организатора на събитието, е необходимо дружеството да бъде упълномощено по реда на чл. 113, ал. 7 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар