2_974/25.05.2010 г..
ЗДДСчл.21, ал.2
чл. 116, ал.1, ал.2 и ал.3
чл. 129, ал. 2
Основната дейност на дружеството Ви е ремонт, оборудване и преоборудване на моторни и ветроходни яхти. На 15.01.2010 г. сте издали фактура към италинаска фирма-призводител на яхти, регистрирана по ДДС в Италия. Услугата, която сте извършили е на територията на България и е гаранционна подмяна на ауспусни тръби на генератор на моторна яхта. За тази услуга сте издали фактура с 20% ДДС и сте я включили в дневника за продажби и справката декларация за ДДС.
Към момента фактурта не ви е платена, тъй като сте получили писмо от италианската фирма, с което ви молят да промените фактурата като ясъобразите с европейските директиви, влезли в сила от 01.01.2010г. и я издадете без ДДС, тъй като услугите между данъчно задължени лица се облагат в страната на получателя.
В тази връзка е зададен е следния въпрос: Имат ли основание италианските Ви партньори и имате ли право да коригирате вече издадената и включената в регистрите по ДДС фактура и по какъв начин да стане това?
Поради недостатъчно изяснената фактическа обстановка, изразяваме принципно становище:
На основание чл. 129, ал. 2 от ЗДДС, не се смята за доставка предоставянето на услуга по отстраняването на възникнали дефекти при условията на договорено гаранционно обслужване, когато са налице едновременно следните условия:
1. услугата е извършена от лице, упълномощено за това от производителя;
2. производителят не е установен на територията на страната;
3. гаранционното обслужване е за сметка на производителя.
От текста на разпоредбата е видно, че не се смята за доставка предоставянето на услуга между лицето, упълномощено да извършва гаранционното обслужване и лицето, закупило стоката. Този извод се подкрепя и от разпоредбата на чл. 26, ал. 4, т. 1 от ЗДДС, съгласно който, в данъчната основа на доставката на стоката се смята включена стойността на услугата по последващо гаранционно обслужване на стоките. Лицето – купувач е заплатило услугата по гаранционното обслужване на стоката, в това число и дължимия ДДС, при заплащането на стоката.
В конкретния случай услугата, оказана от лицето, упълномощено да извършва гаранционното обслужване на стоката, т.е. от Вас, към производителя на стоката, не попада в хипотезата на чл. 129 от ЗДДС, поради което представлява доставка на услуга.
Предвид гореизложеното ще е налице доставка на услуга по смисъла на чл. 9, ал. 1 от ЗДДС. Мястото на изпълнение на тази доставка се определя по реда на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС. Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваванена получателя.
Във Вашия случай, видно от изложеното във фактическата обстановка на запитването Ви и на основание предложение първо на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставката свързана с гаранционна подмяна на аспусни тръби е на територията на Италия.
При извършване на доставка на услуга, с място на изпълнение извън територията на страната, съгласно разпоредбата на чл.79, ал.2, т.3 от ППЗДДС дружеството Ви следва да издаде фактура, в която не се начислява данък. Във фактурата/известието като основание за неначисляване на данък от закона се вписвасъответната разпоредба от закона или правилника – за доставки на услуги по по чл. 21, ал. 2 от закона.
Съобразно разпоредбата на чл.116, ал.3 от ЗДДС за погрешно съставени документи се смятат издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен. Погрешно съставени документи, съгласно чл. 116, ал. 1 от ЗДДС се анулират и се издават нови. Редът за анулирането на фактури, отразени в отчетните регистри на доставчика и получателя, е регламентиран с чл. 116, ал. 4 от ЗДДС. Тази норма предвижда съставяне на протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Отделно от това, тъй като се анулират фактури след периода, в който са издадени, същите се посочват в дневника за продажбите на доставчика, съответно в дневника за покупки на получателя, касаещи данъчния период, през който се анулират, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Основанието за това е записано в Приложение № 12 към чл. 113, ал. 4 от ППЗДДС в частта “Изисквания към записите при анулиране на документи“.
‘