ЗДДС, чл.131, aл. 1, т. 1,ППЗДДС, чл.83, aл. 5,ЗДДС, чл.45, aл. 1,ЗДДС, чл.45, aл. 7

Изх.№ 23-22-684 от
15.05.2014 г.
чл. 45, ал. 1 и 7, чл. 131, ал. 1, т. 1 от ЗДДС
чл. 83, ал. 5 от ППЗДДС,
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
В кантората на частен съдебен изпълнител X с регИзх. № … е образувано изпълнително дело № …. срещу„Y” ООД. Публичната продан на ипотекирания недвижим имот е насрочена от 20.02.2014 до 20.03.2014 г.
На основание чл. 83, ал. 5 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/длъжникът е заявил, че желае доставката да бъде облагаема, въпреки, че е дерегистриран по ЗДДС на 06.02.2014 г.
На 21.03.2014 г. е обявен купувач при цена на имота без ДДС 901 000.00 лв.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли лицето обявено за купувач да внася ДДС, така както е пожелал длъжника?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По смисъла на чл. 131, ал. 1, т. 1 от ЗДДС в случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) или на Гражданския процесуален кодекс (ГПК) или при продажба по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) или на чл. 60 от Закона за кредитните институции (ЗКИ) и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по ЗДДС лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, която се явява компетентна за съдебния изпълнител или заложния кредитор или банкова сметка на съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в обхвата на която работи публичният изпълнител.
Разпоредбата на чл. 83, ал. 5 от ППЗДДС гласи, че правото на избор по чл. 45,ал. 7 от закона в случаите на публична продан по реда на чл. 131 от закона се упражнява от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ) след покана от публичния или съдебния изпълнител. Когато до обявяването на проданта не постъпи писмено уведомление от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ), доставката е освободена.
Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДС освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда. Според чл. 45, ал. 3 освободена доставка е и доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях.
Чл. 45, ал. 7 от ЗДДС дава възможност на доставчика случаите на доставка поал. 1, 3 и 4 от същия членда избере доставката да бъде облагаема. Изборът доставката да бъде облагаема може да направи само регистрирано по ЗДДС лице, тъй като в тези случаи то упражнява правото, което му предоставя чл. 45, ал. 7 да третира доставка, определена като освободена по ал. 1, 3 и 4 като облагаема, за която следва да се начисли данък.
Предвид обстоятелството, че длъжникът е дерегистриран по ЗДДС преди насрочване на публичната продан означава, че той не може да изрази правно валидна воля доставката да бъде облагаема, тъй като данъка заоблагаемите доставки, съгласно правилото на чл. 26, ал. 6, т. 1 от ЗДДС става изискуем и възниква задължение да се начисли само от регистрирано лице.
Предвид изложеното, обявеният купувач не следва да внася ДДС тъй като дерегистрацията по ЗДДС на длъжника е пречка за изразяването от него на правно валидна воля доставката да бъде облагаема.’

Оценете статията

Вашият коментар