ЗДДС, чл.15,ЗДДС, чл.73, aл. 2

Изх. № 20-00-30
03.04. 2012г.
чл. 15 от ЗДДС
чл. 73, ал. 2 от ЗДДС
В запитването нямаизложена фактическа обстановка.
Поставен е следния въпрос:
Следва ли оборотът на посредник в тристранна операция да участва при изчисляването на коефициента по чл. 73, ал. 2 от ЗДДС?
Предвид липсата на фактическа обстановка и относимата към зададения въпроснормативна уредба, изразявам следното становище:
I. Относно място на изпълнение при доставка на стока от посредник в тристранна операция:
Разпоредбата на чл. 15 от ЗДДС регламентира конкретнитеусловия, на коитотрябва да отговаря дадена доставка, за да се счита същата като тристранна операция.
Място на изпълнение при доставка на стока от посредник в тристранна операция до придобиващ в тристранна операция е държавата членка, където придобиващият в тристранната операция е регистриран за целите на ДДС /чл. 17, ал. 3 от ЗДДС/.
Посредникът в тристранни операции извършва доставки с място на изпълнение извън територията на страната.
Доставките с място на изпълнение извън територията на страната не са определени като облагаеми предвид разпоредбата начл.12, ал.1 от ЗДДС, изключение от това правило е регламентирано вчл. 69, ал. 2, т. 1 от ЗДДС.
II. Относно определяне на годишен коефициент по чл.73, ал.2 от ЗДДС:
Регистрирано лице има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки, за които лицето няма такова право.
Годишният коефициента по чл. 73, ал. 2 на закона за текущатагодина се определя в съответствие с разпоредбите на чл. 73, ал. 3 и ал. 4 от ЗДДС, и чл. 64, ал. 1 и ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност/ППЗДДС/. Изчисляването му изисква да се определи с точност до втория знак след десетичната запетая съотношението между оборота от доставките, за които лицето има право на данъчен кредит и този, отнасящ се за всички извършвани от него доставки и дейности през годината.
При определяне на оборота /числителя/, отнасящ се за доставките, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит се включват:
?сумата от данъчните основина облагаемите доставки на стоки и услуги, включително авансови плащания по облагаеми доставки;
?сумата от данъчните основи на извършените от лицето доставки с място на изпълнение извън територията на страната, приравнени на облагаеми съгласно чл.69, ал.2 от ЗДДС, включително получените авансови плащания. Не се включват доставките с място на изпълнение извън територията на страната, извършени от постоянен обект на лицето извън територията на страната;
?сумата от данъчните основи на доставките на стоки или услуги, за които не е упражнено право на приспадане на данъчен кредит на основание чл.70, ал.1, т.3-5 от ЗДДС.
В чл. 64, ал. 1 на ППЗДДС е уточнено, че за целите на изчисляване на коефициента в този оборот не се включват следните доставки:
1. по чл. 6, ал. 4,чл. 9, ал. 4, чл. 10, ал. 1 и 3, чл. 129 от закона;
2. доставка на стока в резултат на искане или акт на държавен или местен орган или на основание на закон, когато не се предоставя обезщетение.
При определяне на оборота /знаменателя/, отнасящ се за всички доставки и дейности на лицето се включва:
?сумата от данъчните основи на доставките, за които лицето има право на данъчен кредит на приспадане, която е равна на общата сума на числителя;
?сумата от данъчните основи на извършените от лицето доставки с място на изпълнение извън територията на страната, които не са приравнени на облагаеми по смисъла на чл.69, ал.2 от ЗДДС, включително авансовите плащания. Не се включват доставките, извършени от постоянен обект на лицето извън територията на страната;
?сумата от данъчните основи на извършените освободени доставки, с изключение на тези по чл.50, ал.2 от ЗДДС (виж Фиш ІІІ.1), включително авансовите плащания;
?стойността на доставките и дейностите извън рамките на икономическата дейност на лицето, включително авансовите плащания;
?размерът на получените субсидии, различни от тези, които се включват в данъчната основа.
Съгласно чл. 64, ал. 2 от ППЗДДС, за целите на изчисляване на коефициента в този оборот не се включват следните доставки:
1. доставките по чл. 6, ал. 4, чл. 9, ал. 4, чл. 10, ал. 1 и 3, чл. 129 от закона и доставката на стока в резултат на искане или акт на държавен или местен орган или на основание на закон, когато не се предоставя обезщетение;
2. получените лихви по разплащателни (текущи) и депозитни сметки, като това не се отнася за:
а) кредитните и финансовите институции по смисъла на Закона за кредитните институции;
б)застрахователите по смисъла на Кодекса за застраховането;
в) колективни инвестиционни схеми, инвестиционни дружества и управляващи дружества по Закона за публичното предлагане на ценни книжа, осигурителни дружества, пенсионни фондове и управляващи дружества по Кодекса за социално осигуряване, здравноосигурителни дружества по Закона за здравното осигуряване.
При определяне на коефициентапо чл.73 от ЗДДС се взиматпредвид всички извършениот лицето доставки, без изрично посочените в чл. 64, ал. 2 от ППЗДДС.
В тази връзка извършените от дружеството доставки в качеството му на посредник в тристранни операции, следва да намерят отражение при определяне на коефициента по чл. 73, ал. 2 от ЗДДС, както в числителя, така и в знаменателя на коефициента.
Преизчислението се прави в последния данъчен период на текущата календарна година на базата на оборотите за текущата календарна година.
Разликата в резултат на преизчислението се включва като корекция в размера на данъчния кредит (увеличение или намаление) в справка декларацията за последния данъчен период.
Следва да имате предвид, че разпоредбата начл. 64, ал. 4 от ППЗДДС дава възможност на лицата, да извършват корекция на допусната грешка при определяне на размера на частичния данъчен кредит.
В случай, че в справки декларации за предходни данъчни периоди, е приложен грешен коефициент по чл. 73 от ЗДДС, допуснатата грешка следва да сепоправя по реда на чл. 126, ал. 3, т. 2 от закона.
Настоящото становище е принципно и предвид липсата на фактическа обстановка, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.4 от Данъчно- осигурителен процесуален кодекс /ДОПК/.
.’

Оценете статията

Вашият коментар