ЗДДС, чл.163а,ЗДДС, параграф 8

150/10.02.2014
Чл.163а ЗДДС;
§8 от ДР на ЗДДС;
В писмено запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Средни данъкоплатци и осигурители” с вх. № ………….г., изпратено за отговор по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …… с вх. № ………. сте описали следната фактическа обстановка:
Дружеството се занимава с търговия на едро със селскостопански продукти – предимно шарен и обелен слънчоглед за европейския пазар.
Обичайна практика е стоката да се заплаща авансово на доставчика. По фактура № …….2013г., ………2013г. и ……….2013г. доставчикът на дружеството не се е издължил със стока.
С оглед направените в ЗДДС промени в сила от 01.01.2014г. сте поставили следните въпроси:
– Как може да се анулират фактури, издадени през 2013г., след като същите са платени и вписани в дневника за покупки, без да е получена стоката?
– Какво е основанието на дружеството да изплаща ДДС, след като анулираните фактури ще бъдат заменени с фактури без ДДС?
Предвид действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ изразяваме следното принципно становище:
В ДВ бр.104 от 2013г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с Преходните и заключителните разпоредби на който санаправени допълнения в Закона за данъка върху добавената стойност. Според §8, ал.1, когато до влизане в сила на този закон е направено авансово плащане за доставка на стока по приложение № 2, част втора от Закона за данъка върху добавената стойност, данъчното събитие за която възниква след тази дата и данъкът за доставката е изискуем от получателя, регистрираното лице получател е длъжно да начисли данък върху цялата данъчна основа на доставката, включително за направеното авансово плащане.
В ал.2 на §8 е указано, че в този случай доставчикът на стоки по приложение № 2, част втора от Закона за данъка върху добавената стойност документира доставката чрез анулиране на издадената за авансовото плащане фактура и издаване на нова фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката. За анулирането се издава протокол по чл.116, ал.4 от ЗДДС.
Видно от цитирания законов текст анулиране на издадена във връзка с направено през 2013г. авансово плащане фактура, следва да се извърши, когато бъде прехвърлена собствеността върху стоките по приложение № 2, част втора от ЗДДС от продавача на купувача. В този случай доставчикът на стоките издава нова фактура, в която вписва текст „обратно начисляване по чл.163а, ал.2 от ЗДДС”. Купувачът начислява данъка с протокол по чл.117, ал.2 от ЗДДС, който се издава в 15 дневен срок от датата на възникване на данъчното събитие и съдържа реквизитите посочени в чл.163б, ал.2 от ЗДДС. Издаденият протокол, с който получателя сам е начислил данък се отразява в дневника за продажби за периода през който е издаден, като въз основа на данните от протокола се попълват посочените в чл.97а от ППЗДДС полета.
Доставките на стоки по приложение № 2, част втора от ЗДДС са облагаеми доставки, поради което получателят има право на данъчен кредит за начисления от самия него данък. Правото се упражнява чрез отразяване на издадения протокол и в дневника за покупки за месеца през който е издаден или в един от следващите 12 данъчни периода. Получената нова фактура за доставка на стоки също се отразява в дневника за покупки /колони от 1 до 8а/.
Относно платения на доставчика Ви ДДС по издадените през 2013г. фактури, считаме че определянето на данъчната основа на доставката към датата на данъчното събитие е въпрос на договорка между страните по сделката.
Тъй като в запитването сте посочили, че по фактура № …….2013г., ………….2013г. и ………..2013г. доставчикът на дружеството Ви не се е издължил със стока, следва да имате предвид, че ако доставката, за която са издадени фактурите бъде развалена, горепосочения ред на документиране не е приложим. В този случай съгласно чл.115 от ЗДДС се издава кредитно известие от доставчика в срок до 5 дни от развалянето на доставката. Освен реквизитите по чл.114 кредитното известието следва да съдържа номера и датата на фактурата, към която е издадено и основанието за издаването му. Получените кредитни известия следва да бъдат отразени в дневника за покупки на получателя за данъчния период, през който са издадени.

Оценете статията

Вашият коментар