ЗДДС, чл.17, aл. 1,ЗДДС, чл.17, aл. 2,ЗДДС, чл.111а, aл. 3,ЗДДС, чл.124,ППЗДДС, чл.79, aл. 3

. №53-04-208
18.04. 2016 г.
чл. 17, ал. 1 и 2 от ЗДДС, чл. 111а, ал. 3 от ЗДДС, чл. 124 от ЗДДС
чл. 79, ал. 3 от ППЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„П“ ЕООД не е регистрирано по ЗДДС и посредством създадена интернет страница на дружеството ще продава стоки от Китай, които няма да преминават през България, а ще се изпращат директно от Китай до крайни получатели (физически и юридически лица в и извън ЕС). Стоките ще се продават чрез поръчка по електронен път, директно от доставчиците от Китай, посредством куриерска служба. Всички плащания по осъществените сделки ще бъдат извършвани през PayPal системата като стоката се заплаща от клиента, преди да бъде поръчана от китайския доставчик. Документирането на доставките ще се извършва от китайския доставчик към „П“ ЕООД и от последния към крайните клиенти.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Как следва да се документира доставката на стоките? Какви документи следва да бъдат издадени от китайските доставчици към „П“ ЕООД?
2. Какъв документ следва да издаде „П“ ЕООД към купувача – физически/юридически лица от Европейския съюз и трети страни?
3. Следва ли „П“ ЕООД да се регистрира по ЗДДС задължително преди започване на дейността или да се регистрира след натрупан оборот от 50 000.00 лв.?
4. Как следва да бъде отразена описаната доставка в дневник покупки, в дневник продажби и в справка – декларацията по ЗДДС, ако има регистрация по ЗДДС?
5. Какво е данъчното третиране, ако стоките се предоставят на български физически/юридическси лица?
6. Как следва да бъде отразена доставка на стоки, закупени от български доставчик и продадена на чуждестранно физически/юридическо лице в дневник покупки, в дневник продажби и в справка – декларацията по ЗДДС, ако има регистрация по ЗДДС? Оборотът, който „П“ ЕООД ще реализира от продажбите, облагаема или освободена доставка е за целите на ДДС?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи, втори, трети и четвърти въпрос
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от закона, когато е извършена от данъчно задължено лице по ЗДДС и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Място на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 1 от ЗДДС е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2 от закона.
Мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е регламентирано в чл. 17, ал. 2 от ЗДДС и това е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
В изложената в запитването фактическа обстановка е посочено, че стоката се изпраща от Китай към крайния получател (физически и юридически лица в и извън ЕС) като „П“ ЕООД ще получи документ от китайския доставчик преди стоките да са напуснали територията на Китай.Предвид това ина основание чл. 17, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставката е извън територията на страната и за „П“ ЕООД не възниква задължение за начисляване на данък, предвид разпоредбата начл. 86, ал. 3 от ЗДДС, в случай, че дружеството е регистрирано по ЗДДС. В случай, че дружеството не е регистрирано по ЗДДС, тези доставки не формират облагаем оборот за регистрация по чл. 96 от ЗДДС.
За доставките с място на изпълнение в трета страна по силата на чл. 111а, ал. 3 от ЗДДС документирането следва да бъде извършено съобразно чл. 113 и чл. 114 от ЗДДС. В този случай, за извършената доставка на стоки от Китай към крайни получатели от трети страни „П“ ЕООД следва да издаде данъчен документ – фактура, в която е посочено, че на основание чл. 17, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставката е извън територията на страната.
Съгласно разпоредбата на чл. 124, ал. 2 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 от закона в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
Съгласно разпоредбата на чл. 124, ал. 4 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1 от закона.
Данъчни документи (фактура, известие и протокол), определени в чл. 112, ал. 1 от ЗДДС са документите, издадени по смисъла на ЗДДС, поради което лицата не са длъжни да отразяват в дневника за покупките и продажбите документи, издадени по реда на законодателства на други държави. В конкретния случай „П“ ЕООД не следва да отразява фактурата, получена от китайския доставчик за закупените от него стоки в дневника за покупките, както и фактурата за последващата доставка, която е с място на изпълнение в Китай в дневника за продажбите.
За доставките с място на изпълнение на територията на друга държава членка документирането се извършва по правилата на законодателството в тази друга държава членка, съгласно разпоредбата на чл. 79, ал. 3 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност ППЗДДС.
Във връзка с разпоредбата на чл. 17, ал. 1 и 2 от ЗДДС следва да се информирате за правилата за регистрация за целите на ДДС и документиране на доставките в страната, в която ще се извърши прехвърлянето на собствеността, фактическото предоставяне или от която ще започва транспорта на стоките (Китай).
По пети въпрос
Данъчното третиране на доставката на стоки от Китай до български физически и юридически лица е в зависимост от обстоятелството на чие име е оформен вноса на стоките.
Ако „П“ ЕООД внася стоките и след това ги продава на своите клиенти на територията на страната, то съобразно разпоредбата на чл. 4 от ППЗДДС извършва доставка с място на изпълнение на територията на страната и доколкото същата не попада в обхвана на освободените доставки по смисъла на ЗДДС ще формира оборот за регистрация в случай, че не е регистрирано по ЗДДС. Ако дружеството е регистрирано по ЗДДС ще възникне задължение за начисляване на данък за извършената облагаема доставка на територията на страната.
Ако вносът на стоките от Китай е оформен на името на получателя по доставката, съобразно правилата на чл. 17, ал. 2 от ЗДДС „П“ ЕООД извършва доставка на стока с място на изпълнение извън територията на страната и данъчното третиране е както е посочено в отговора по въпроси от едно до четири.
По шести въпрос
При доставка на стоки, закупени от български доставчик и продадени на чуждестранно физически/юридическо лице са възможни следните хипотези:
1.стоките се транспортират до територията на друга държава членка:
-ВОД, в случаите, когато доставката отговаря на условията, предвидени в разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС. В този случай мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната и е приложима нулева ставка на данъка, съгласно правилата на чл. 53, ал. 1 от закона.
-дистанционни продажби в случаите на доставка на стокипо реда на чл. 14 от ЗДДС. В този случай мястото на изпълнение на доставката се определя съобразно правилата на чл. 20, ал. 1 от ЗДДС и докато не са изпълнени кумулативно условията на същата разпоредба, доставката се определя с място на изпълнение на територията на страната и ако попада в обхвата на облагаемите доставки се прилага данъчна ставка 20 на сто.
2.стоките се транспортират до трета страна или територия – в този случай е приложима разпоредбата на чл. 28 от ЗДДС и доставката е облагаема с място на изпълнение на територията на страната като се прилага нулева ставка на данъка.
Предвид недостатъчната фактическа обстановка за вида на стоките, следва да имате предвид, че доколкото доставката на същите не попадат в обхвата на освободените доставки, по смисъла на ЗДДС, те ще третират като облагаеми доставки.
Отразяването на покупката и продажбата на стоките в отчетните регистри отново е в зависимост от характера на доставките на стоките, които могат да бъдат предмет на освободена или облагаема доставка. По-конкретен отговор за това в коя клетка на дневника за покупки, дневника за продажби и справката декларация по ЗДДС следва да се отразят доставките може да получите след конкретизиране на характера на доставката на стоките.
Следва да имате предвид, че на основание чл. 3, ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) местните юридически лица се облагат с данъци по същия закон за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина. Предвид това, независимо от вида на извършваните доставки „П“ ЕООД следва да се облага по реда на ЗКПО.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар