ЗДДС, чл.17, aл. 2,ППЗДДС, чл.79, aл. 3, т. 1,ЗДДС, чл.115, aл. 3

2_1462-1/28.11.2013г.
ЗДДС, чл.115, ал.3
ЗДДС, чл.17, ал.2
ППЗДДС чл.79, ал.3, т.1
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № ……,в което е описана следната фактическа обстановка:
„Х“ ЕООД е с основен предмет на дейност търговия на едро с хранителни стоки в страната и чужбина. Дружеството е регистрирано по ЗДДС. Извършва вътреобщностна доставка /ВОД/ на стока към получател данъчно задължено лице в Словения. За част от доставеното количество възниква рекламация, за която „Х“ ЕООД следва да издаде кредитно известие. Междувременно друг клиент, регистриран за целите на ДДС в Словения, желае да закупи въпросното количество рекламирана стока. Транспортът се осъществява за сметка на доставчика, като рекламираното количество стока ще се натовари в склада на първото словенско дружество и ще се разтовари в склада на второто словенско дружество.
Въпросът, който Ви интересува е какъв е данъчния режим на доставките и какви документи следва да се издадат по тях.
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ , Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
На основание чл.115, ал.3 от ЗДДС при намаление на данъчната основаили при разваляне на доставката, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде кредитно известие. Известието се издава най-малко в два екземпляра, като освен реквизитите по чл.114 от ЗДДС следва да съдържа номер и дата на фактурата, към която е издадено , както и основание за издаването му /чл.115, ал.4 и ал.5 от ЗДДС/. Съгласно изискванията на чл.115, ал.2 от ЗДДС, кредитното известие се издава не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство.
С издаването на кредитно известие за рекламираното от словенския получател количество стока, ще се извърши корекция на декларираната вътреобщностна доставка.
По отношение на последващата продажба към следващия контрагент, следва да се съобразите със следното:
Мястото на изпълнение на доставка на стока се определя в зависимост от това дали стоката се превозва, или не.
Съгласно чл.17, ал. 2 от ЗДДС,място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
Когато предмет на доставката са родово определени вещи, собствеността се прехвърля щом вещите бъдат определени по съгласие на страните, а при липса на такова, когато бъдат предадени – чл.24, ал.2 от ЗЗД.
За извършената доставка към втория словенски получател, мястото на изпълнение на доставката със стока ще е там, където се намира стоката към момента на прехвърляне на собствеността или започването на транспорта, т. е. мястото ще е на територията на Словения.
На основание чл.79, ал.3, т.1 от ППЗДДС, доставката на стоки с място на изпълнение на територията на друга държава членка от данъчно задължено лице, установено на територията на страната, се документира по правилата на законодателството на тази друга държава членка.
Следва да имате предвид, че според изискванията на чл.121, ал.2 от ППЗДДС, документация и отчетност се води и за доставките с място на изпълнение извън територията на страната.
За отчитането на доставката следва да се съобразите с изискванията на чл.113, ал.1 от ППЗДДС, съгласно която дневника за продажбите съдържа информация за всички данъчни документи, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на ЗДДС и ППЗДДС.
Данъчни документи по смисъла на чл.112, ал.1 от ЗДДС са фактурата, известието към фактурата и протоколът.
Тъй като ще извършвате независима икономическа дейност на територията на друга държава членка, следва да се запознаете със съответното данъчно законодателство.

Оценете статията

Вашият коментар