ЗДДС, чл.21, aл. 3,ЗДДС, чл.91, aл. 3

5 272/ 15.05.2008г.
ЗДДС,чл.21, ал.3; чл.91,ал.3
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № по описа на Дирекция „ОУИ”- София, Ви уведомявам следното:
Описана фактическа обстановка:
Фирмата създава, издава и разпространява специализирана шахматна литература на английски език. За осъществяване на своята дейност възлага на руски шахматисти определени партии да бъдат систематизирани и анализирани, след което се редактират, превеждат и оформят в книжно тяло за печат и разпространение. На съставителите на книгите се изплаща хонорар по договор. Върху изплатения хонорар е удържан, внесен и деклариран данък на основаниечл.37, ал.1, т. 6 и7; чл.55, ал.1;чл. 56 и чл.65, ал.9 от ЗДДФЛ.
Въпрос:
1.Какви са задълженията на дружеството по ЗДДС, ако е регистриранопо смисъла на ЗДДС и ако не е регистрирано ?
Отговорът е принципен.
Доколкото съгласно чл.9, ал.2, т.1за доставката на услуга се смятаи продажбата и прехвърлянето на права върху нематериално имущество, важат всички разпоредби на закона свързани с облагането на доставки на услуги.
От запитването става ясно, че извършвате покупка от трети лица на услуга по чл.21, ал.3, т.2 , б „а” от ЗДДС. Тази покупка е самооблагаема по ЗДДС, защото е с място на изпълнение на територията на страната, независимо от къде и от кого сте купили услугата, дори и от страни извън ЕО.
Вашата фирма е получател на услугата по чл.21, ал.3 от ЗДДС и независимо от това дали сте регистрирани по ЗДДС или сте само данъчно задължено лице сте длъжни да я обложите с ДДС, на основание чл.82, ал.2, т.2 от ЗДДС- „Когато доставчикът не е регистрирано по закона лице и не е установен на територията на страната, данъкът е изискуем от получателя по доставка при: 2. доставка на услуги, посочени в чл.21, ал.3- когато получателят е данъчно задължено лице;
Според разпоредбата на чл.91, ал.3 от ЗДДС „ При получаване на услуги по чл.21, ал.3, когато доставчикът не е установен на територията на страната и получателят е данъчно задължено лице, нерегистрирано по този закон, данъкът се внася от получателя в 14- дневен срок от изтичане на месеца, през който данъкът е станал изискуем.”
Данъкът се внася в републиканския бюджетпо сметката на Териториалната дирекция на НАП, където лицето е регистрирано или подлежи на регистрация по ДОПК./ чл.93, ал.4/. Данъкът се смята за внесен на датата, на която сумата е постъпила по съответната сметка по ал.4.

Оценете статията

Вашият коментар