ЗДДС, чл.25, aл. 3, т. 1,ЗДДС, чл.6, aл. 2, т. 4,ЗДДС, чл.115, aл. 3,ЗДДС, чл.6, т. 1,ЗДДС, чл.127

5 53-02-313/25.01.2011
ЗДДС, чл.6, ал. 2, т.4,чл.25, ал.3, т.1, ал.6, т.1, чл.115, ал.3, чл. 127
В запитването е посочено, че дружеството извършва търговска дейност по продажба на стоки на консигнация.
Въпросите, които се поставят са:
При фактическо предоставяне на стоки за продажба на консигнация в съответния търговски обект с уговорка, че плащането от страна на последния ще се извърши към момента на реализирането на определено количество на пазара:
1.Към кой момент възниква данъчното събитие по смисъла на чл.25 от ЗДДС и респективно задължението за издаване на фактура при положение, че страните са уговорили изрично в договора си, че към момента на фактическото предоставяне на стоките за продажба на консигнация няма прехвърляне на собственост и плащане, а такова ще е налице при извършване на плащане от търговската верига към дружеството
2.В случай на невъзможност за реализиране на дадената на консигнация стока от страна на съответната търговска верига в определен от страните срок и при изрична писмена уговорка, че за непродадената в този срок стока страните развалят договора на основание чл.87 от ЗЗД в съответната част, налице ли е основание за издаване на кредитно известие по смисъла на чл.115, ал.1 от ЗДДС в хипотезата на разваляне на доставката?
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
Договорът за продажба на консигнация е от специалните видове на комисионен договор, при който доверител /консигнат/ предава надовереник /комисионер /стока, за да я продава„от свое име, но за сметка на консигнанта” срещу определено заплащане.
Следва да се отбележи, че при подобни взаимоотношения е приложима разпоредбата на чл.127 от ЗДДС и в този случай са налицетри доставки, съгласно ал.2:
1. доставка между комисионера/довереника и третото лице, за която датата на възникване на данъчното събитие и данъчната основа на доставката се определят по общите правила на този закон;
2. доставка между комитента/доверителя и комисионера/довереника на стоките или услугите – предмет на доставката по т. 1; данъчната основа на тази доставка е равна на данъчната основа на доставката по т. 1, а датата на възникване на данъчното събитие за тази доставка се определя по общите правила на закона, но не може да бъде по-късна от датата на възникване на данъчното събитие по т. 1;
3. доставка на услуга между комисионера/довереника и комитента/доверителя; данъчната основа на тази доставка е възнаграждението на комисионера/довереника, която включва и обезщетението за извършените от него разходи във връзка с доставката, ако това е уговорено; датата на възникване на данъчното събитие за тази доставка се определя по общите правила на този закон.
Възникването на данъчното събитие се определя последния начин, съгласно изискванията на ЗДДС:
Съгласно чл.6, ал. 2, т.4 от ЗДДС ” За доставка на стока за целите на този закон се смята и: фактическото предоставяне на стока на лице, което действа от свое име и за чужда сметка.”
В чл.25, ал.3, т.1 се определя, че данъчното събитие възниква „на датата на фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2”, т.е. на датата на фактическото
предоставяне на стоката от доверителя на комисионера.
Следователно, данъчното събитие при доставката между доверителя и консигнатора възниква на датата, на която стоките фактически са предадени съгласно разпоредбата на чл. 25, ал. З, т. 1 от ЗДДС, независимо от обстоятелството, че в този момент между доверителя на консигнатора не се извършва прехвърляне на правото на собственост върху стоките, с които консигнаторът ще се разпореди впоследствие към трети лица. Същата не може да бъде по-късна от датата на възникване на данъчното събитие за доставката между довереника и третото лице.
Съгласно чл.25, ал.6, т.1 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие по ал.2, 3 и 4, данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли.
Съгласно чл.115, ал.3 от ЗДДС при разваляне на доставката се издава кредитно известие. Предвид това, развалянето на договора, по силата на който е следвало да извършите доставка, за която сте издали фактура, е основание за издаване на кредитно известие по смисъла на чл.115 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар