ЗДДС, чл.25, aл. 4

№1567-1/20.12.2013г.
чл.25, ал.4 от ЗДДС
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № ….., в което е описана следната фактическа обстановка:
„Х“ ЕООД е регистрирано по ЗДДС лице. Сключва договор за наем на търговски обект, като наемодателят също е регистрирано за целите на ДДС лице. Договорът е сключен на 14.01.2013г., като е договорен годишен наем, който да се заплати през м.12.2013г.
През месец декември е издадена фактура за наем за целия период от януари до декември 2013г. Въпросът, който Ви интересува е кога възниква данъчното събитие на доставката и има ли право наемателят да ползва данъчен кредит по така издадената фактура.
При така изложената фактическа обстановка, предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
Данъчно събитие по смисъла на чл.25, ал.1 от ЗДДС е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължено лице, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки. Според общото правило, регламентирано в ал.2 на чл.25 от с.з. данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността е прехвърлена или услугата е извършена.
По силата на чл.25, ал.4 от ЗДДС, при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл.6, ал.2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.
В т.2.1. от договора за наем е договорен годишен наем в размер на 19 100лв. без ДДС, който следва да бъде заплатен през месец декември 2013г., като не е уговорена конкретна дата.
По правилата на чл.25, ал.4 от ЗДДС данъчното събитие на доставката за наем, която по своята същност е доставка с непрекъснато изпълнение, възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.
Съгласно чл.25, ал.6, т.1 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие , данъкът става изискуем и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли.
Данъчен кредит по смисъла на чл.68, ал.1, т.1 от ЗДДС е сумата на данъка, която регистрираното лице има право да приспадне от данъчните си задължения по ЗДДС за получени от него стоки или услуги по облагаеми доставки.
На основание чл.68, ал.2 от с.з.правото на приспадане на данъчен кредит възниква, когато подлежащия на възстановяване данък стане изискуем.
Съгласно чл.72, ал.1 от ЗДДС регистрираното лице може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода.
В конкретния случай правото на приспадане ще възникне през месец декември, когато данъкът за доставката е станал изискуем, и може да бъде упражнено в този или в следващите 12 данъчни периода.

Оценете статията

Вашият коментар