2_73/16.01.2013
ЗДДС чл.96 ал.1, ал.2, ал.3 и ал.4
ЗДДС чл.113, ал.10
ЗДДС чл.25, ал.8
ДР на ЗДДС §1, т.5 и т.6
В запитването си до НАП сте изложили следната фактическа обстановка: Дружеството Ви не е регистрирано по ЗДДСи притежава недвижим имот /офис/, който ще бъде продаден на английски гражданин. Имаме предварителен договор на стойност 70 000 лева, които са платени по банков път. Изповядването на сделката пред нотариус ще бъде на 10.04.2013 г. В тази връзка сте задали следния въпрос: Каква фактура трябва да издадете за получените 70 000 лева, в случай че до края на месец 01.2013 г. ще достигнете оборот 50 000 лева от търговската Ви дейност и ще се регистрирате по ЗДДС. Счита ли се тази сделка за облагаема и дължи ли се ДДС?
Предвид изложената непълна фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчнозадължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период, не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец, е длъжно в 14 – дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС.
Разпоредбата на чл.96, ал.2 от ЗДДС дава определение на понятието облагаем оборот. Това е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка, доставки на финансови услуги по чл. 46 от ЗДДС и доставки на застрахователни услуги по чл. 47 от ЗДДС.
На основание чл.96, ал.4 от ЗДДС в облагаемия оборот се включват и получените авансови плащания по доставки по чл.96, ал.2 от ЗДДС, с изключение на получените авансови плащания преди възникване на данъчното събитие по чл. 51, ал. 1 от ЗДДС .
Предвид разпоредбата на чл.96, ал.3 от закона, в облагаемия оборот не се включват доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето.
Изразът “Дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето“ следва да се тълкува в два аспекта- дефиниране на понятията дълготрайни материални/ нематериални активи и тълкуване на израза “използване на активите за дейността на лицето“.
По отношение на лицата, които са предприятия по смисъла на чл. 1, ал. 2 от ЗСч, при определяне на понятията дълготрайни материални/ нематериални активи е необходимо да се спазват изискванията на ЗСч и приложимите счетоводни стандарти.
По отношение тълкуването на израза “използване на активите за дейността на лицето“ – от облагаемия оборот следва да се изключат само тези активи, които участватнепосредствено, в независимата икономическа дейност и допринасят (спомагат) за извършването й, като е налице пряка или косвена обусловеност между използването на актива и извършваните от лицето доставки, без самите активи да са предмет на доставка. При последваща доставка с предмет разпореждане с отделен дълготраен актив, същата не се включва в облагаемия оборот по силата на чл. 96, ал. 3 ЗДДС. В изключението не попадат активи, които лицето държи за продажба. Те следва да се квалифицират като материални запаси или инвестиционни имоти.
В случай, че продажбата на офисът е облагаема доставка и същият не може да бъде определен като дълготраен материален актив, авансовото плащане за продажбата му щеформира облагаем оборот за регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС.
В случай, че продажбата на офисът е облагаема доставка, но същият може да бъде определен катодълготраен материален актив, използван в дейността на дружеството Ви, авансовото плащане за продажбата му няма да формира облагаем оборот за регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС.В този случай след регистрацията на дружеството Ви по ЗДДС на база оборот от търговска дейност, по отношение на продажбата му приложение ще намери разпоредбата начл.113, ал.10 от ЗДДС съгласно която,когато регистрирано лице извърши облагаема доставка, за която е получило авансово плащане преди датата на регистрацията си по този закон, лицето издава фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката. На основание чл.25, ал.8 от ЗДДС, когато нерегистрирано по този закон лице получи авансово плащане по облагаема доставка и фактически извърши тази доставка след датата на регистрацията си по този закон, смята се, че полученото авансово плащане съдържа данъка, който става изискуем на датата, на която става изискуем данъкът по доставката.
Освен това следва да бъде установено далипродажбата на офисът еоблагаема доставка по смисъла на ЗДДС. За целта е необходимо да бъде установена датата, на която е издадено разрешение за ползване за офисът по реда на Закона за устройство на територията.
Облагаема доставка, по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид цитираната норма, облагаема е всяка доставка, свързана със земя и сгради, която не е изрично посочена в ЗДДС, че има характера на освободена. Освободените доставки са визирани в глава четвърта от закона. Освободена доставка е доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях /чл. 45, ал. 3 от ЗДДС/.
Определението за “сгради, които не са нови“, се извежда по аргумент за противното от легалната дефиниция, дадена в § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС за “нови сгради“, а именно:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“ или б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
Понятието “прилежащ терен“ едефинирано в разпоредбата на §1, т.6 от ДР на ЗДДС. Прилежащ терен е сумата от застроената площ по смисъла на Закона за устройство на територията и площта около застроената площ, определена на база отстояние 3 м от външните очертания на всяка от ограждащите стени на първия надземен етаж или на полуподземния етаж на сградата, в рамките на урегулирания поземлен имот.
‘