ЗДДС, чл.26

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 96-00-502/ 13.11.2013 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Фирмата има патент за универсална потребителскакарта ………………, която предоставя на своите регистрирани клиент-потребители /частни лица и фирми/, които пазаруват от търговци в страната стоки и услуги, с които фирмата има договор. Фирмата е изградила както мрежа от клиент-потребители, така и мрежа от търговци. С търговците се договаря за сума от търговска отстъпка за клиент-потребителите и възнаграждение за фирмата, затова че се намират клиенти. За възнаграждението, което се плаща от търговеца фирмата му издава фактура, а за търговската отстъпка се издава сметка-известие, тъй като за тази сума фирмата се явява само „пощенска кутия“ – получава се търговската отстъпка след месеца на пазаруването и тя се плаща веднага на клиент-потребителите, пазарували при търговеца.
Фактуритe за възнаграждението от търговците, както и сметките-известие за дължимите търговски отстъпки фирмата издава до 5-то число на всеки месец, следващ месеца на пазаруването. Проблема и запитването от фирмата е свързано с факта, че счетоводителите на търговците не желаят да плащат по сметка-известие, тъй като не знаят как да си намалят данъчната основа със сумата на търговската отстъпка, която плащат на фирмата, която я плаща на клиент-потребителите. Освен това, през месеца са пазарували частни лица и фирми, на които са издадени фактури, платени в брой, с карта или по банка.
Във връзка с чл.26, ал.5 от ЗДДС, когато търговската отстъпка се предоставя на получателя след датата на възникване на данъчното събитие, данъчната основа се намалява при предоставянето и. Ако се приеме, че търговецът следва да издаде КИ към фактурите, издадени на клиент потребителите, то тогава ще се яви противоречие, тъй като КИ ще се пусне към лице, което ще получи парите си впоследствие не от търговеца, а от фирмата. В общите условия на фирмата, с които са се съгласили предварително и търговците и клиент-потребителите е записано, че получател на търговската отстъпка е фирмата, която се ангажира да я разпредели по клиент-потребителите за месеца.
Поставени са въпроси как да бъде намалена данъчната основа при търговеца със сумата на търговската отстъпка и с какъв документ да стане това?
Доколкото сте поставили въпроси, които касаят изпълнение на задълженията на Ваши клиенти, не може да изразим становище по тях.
Във връзка с осъществяваната от Вас услуга – осигуряване на клиенти, изразяваме следното становище:
Понятието “посредник“ е дефинирано в чл. 49, ал. 1 от Търговския закон : “Посредник е търговецът, които по занятие посредничи за сключване на сделки“. В този смисъл, посредникът съдейства за сключването на сделки чрез осъществяване на фактически или правни действия. Възнаграждението, което се дължи на посредника, се уговаря за свързване на страните, които ще сключат договор.
По смисъла на ЗДДС посредничество е и извършването на правни сделки по поръчка на някоя от страните, в които случаи посредникът може да действа:
-от името и за сметка на друго лице (пряко представителство) или
-от свое име и за чужда сметка (косвено представителство).
Доколкото сте пояснили във Вашето писмо, може да се направи извод, че действате от
името и за сметка на друго лице.
Когато лицето действа от чуждо име и за чужда сметка, са налице две доставки:
-между доверителя и третото лице – продажбата на стоки и услуги между търговеца и
клиента, която се документира по надлежния ред между двете страни,
-доставка на услуга между комисионера и доверителя – във връзка с намирането на
клиенти.
Датата на възникване на данъчно събитие и данъчнатаоснова на доставката между доверителя и третото лице се определят по общите правила на ЗДДС.
Данъчната основа на доставка на услуга между фирмите, на които осигурявате клиенти и Вашето дружество е възнаграждението, което включва и обезщетението за извършените от Вас разходи във връзка с доставката, ако това е уговорено.

Оценете статията

Вашият коментар