ЗДДС, чл.27,ЗДДС, чл.79

Изх.№ 53-02-232 от
2011 г.
чл.27 , чл.79 от ЗДДС
В запитването не е посочена конкретна фактическа обстановка
Въпросът, който е поставен в запитването е:
1.Следва ли да се прави корекция на ползван данъчен кредит при обезценка на стоки, т.е. дължи ли се ДДС на разликата между отчетната цена и нетната реализируема стойност /стойността след обезценката/?
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, изразяваме следното становище:
Корекции на ползван данъчен кредит се извършват в случаите по чл.79 от ЗДДС.
Според ал.1 от същия член регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва за извършване на освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит.
Съгласно ал.2 регистрирано лице, което изцяло е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва както за извършване на доставки, за които е налице право на приспадане на данъчен кредит, така и за освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, и лицето не може да определи каква част от стоките или услугите се използват за доставки с право на данъчен кредит и за доставки без право на данъчен кредит, дължи данък, определен по реда на ал. 7.
На основание ал.3 регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
От гореизложеното е видно, че сред изброените случаи за корекция на ползван данъчен кредит не е предвидено да се прави корекция в случай на обезценка на стоки. Независимо от това и предвид недостатъчната фактическа обстановка, изложена в запитването следва да се имат предвид и разпоредбите на чл.27 от ЗДДС. Съгласно ал.1, т.1 от същия член данъчната основа на доставката не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или от себестойността й, а в случаите, когато стоката е внесена – от данъчната основа при вноса, при доставка на стоки по чл. 6, ал. 3 и чл. 7, ал. 4., а съгласно ал.3 данъчната основа е пазарната цена при следните доставки:
1. доставка между свързани лица;
2. доставка на стоки и/или услуги по чл. 111;
3. безвъзмездна доставка по чл. 9, ал. 2, т. 4.

Оценете статията

Вашият коментар